avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate daniel 78

Activitate daniel 78

Sunt o persoana fizica,proprietar al unei locuinte pe care as dori s-o inchiriez unui SC sau persoanei fizice (asociat sau administrator al SC-ului). Aceasta doreste sa-si stabileasca domiciliul fiscal la locuinta inchiriata.
As dori sa-mi spuneti daca:
- exista vre-un risc in ceea ce ma priveste ca si proprietar?
- as putea incheia contract de inchiriere cu reprezentantul SC -ului pe persoana fizica iar el sa-si stabileasca domiciliul fiscal al SC-ului la imobilul inchiriat
Răspuns la discuția Riscul stabilirii sediului fiscal
Chiriasul doreste sa inchei pe persoana fizica contractul,sa-si faca adresa de domiciliu la adresa respectiva,abia apoi sa mearga la Reg Comertului pt asi modifica sediul social sau fiscal la noua adresa(toate astea zice el,pentru a avea o siguranta ca primeste la adresa unde locuieste, cu chirie, hartogaraiele de la finante)
Răspuns la discuția Riscul stabilirii sediului fiscal
Eu inchei practic contractul cu SC nu cu persoana fizica?
Răspuns la discuția Riscul stabilirii sediului fiscal
Multumesc pentru recomandari
Doresc sa dau in chirie locuinta proprietate personala unui chirias care detine un SRL si doreste sa-si stabileasca sediul fiscal la adresa locuintei inchiriate.
Care sunt riscurile pentru mine ca si proprietar al imobilului(daca exista aceste riscuri)?
Sunt functionar public, urmeaza sa trec de la functie de executie cu grad principal la o functie de conducere. Intrebarea mea este: voi fi trecut pe perioada in care am functia de conducere la gradul superior din punct de vedere salarial plus sporul de conducere de 25 % in cazul functiei de sef birou?
Răspuns la discuția Promovare pe functie de conducere
Din consilier principal in consilier superior(de exemplu).
In cazul promovarii prin concurs pe functie de conducere, se avanseaza direct la gradul superior al functie publice?
Multumesc
Ajutati-ma cu codul Caen pt. activitatea de infiintari firme.