avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters161228

Activitate ContSters161228

nu am inteles cum as putea sa pierd procesul.va referiti daca atac in instanta actul de vanzare unde i-am trecut 1/6 din valoare sau ca pot pierde tot apartamentul?
Inainte de casatorie am avut un apartament pe care l-am vandut in timpul casatoriei.
Cu banii obtinuti am cumparat un alt apartament la o valoare mai mica pe acte ( in realitate am platiti cam aceeasi suma pe cel nou cat am luat pe cel vechi)
In contractual de vanzare cumparare la presiuni psihice puternice ( avem si un copil de 2 ani) l-am trecut si pe sotul meu cu o cota parte din apartament 1/6 mai exact.
(el a avut inainte de casatorie o suma de 7000 de euro cu care alaturi de banii mei si de 5500 euro luati de la parintii mei am investit-o in amenajarea primului apartament)
In contractul de vanzare cumparare al apartamentului scrie cam asa:
“ s-a platit pretul de......dupa cum urmeaza: 1/6 din val de catre (sotul meu) din bani proveniti dinaintea casatoriei si 5/6 platiti de (catre mine) din bani proveniti din vanzarea unui bun personal dinaintea casatoriei” Dar nu este adevarat deoarece el acei bani i-a investit in primul apartament si nu are cum sa faca dovada ac a avut acesti bani pe cand eu pot prin contractul de vanzare a vechiului apartament.
Acum a intervenit divortul. El ma ameninta constant ca imi ia atat copilul ( stiu ca e imposibil) cat si apartamentul si ca ma va purta ani de zile prin procese si in acest timp va ramane in apartament sa imi faca viata amara.
Si acum intrebariile mele disperate ( caci simt ca o iau razna) :
- In cazul partajului va trebui sa-i dau lui 1/6 din valoarea trecuta pe acte sau trebuie reevaluat de catre un evaluator ( casa a fost cumparata acum 1 an)
- In cazul inceperii partajului el trebuie sa locuiasca impreuna cu mine(Daca divortul se pronunta inainte) Sau cum pot face ca acest lucru sa nu se intample pt ca partajul poate dura ani de zile
- El nu vrea sa faca partaj decat dupa divort
- Daca eu cer partajul si fac propunerile de partaj si el nu este de acord cine plateste taxa de timbru de 3%?si cheltuielile cu evaluarea?
- Actul de vanzare cumparare al apartamentului prin care i-am cedat 1/6 poate fi atacat in instanta avand in vedere ca el nu poate justifica ca a avut acesti bani la momentul achizitionarii apartamentului?
Stiu ca sunt cam multe intrebari dar sunt singura cu copilul si supusa zilnic la tot felul de stresuri psihice iar bani binenteles ca nu am si pur si simplu nu mai stiu a cine sa apelez
Va multumesc anticipat si va rog sa ma scuzati daca v-am deranjat cu atatea intrebari
Răspuns la discuția custodie copil
asta am inteles dar el trebuie sa ceara in instanta un program de vizita? si referitor la partaj ramane in spatiu pana-i dau eu sulta?
Răspuns la discuția divort
partajul nu se poate face si in fata unui notar?
Răspuns la discuția divort
Exista un model de intampinare sau cum se procedeaza. Momentan nu imi permit un avocat care sa imi formuleze aceasta intampinare
Multumesc






Discuție divort
Buna ziua

Am o intrebare. Am primit o citatie intr-un proces de divort ( binenteles al meu) in care e trecut faptul ca vina ne apartine amandoura , ca imi plateste pensie alimentara pt minor si imi cedeaza custodia.
Eu ce trebuie sa fac ca lucrurile sa mearga cat mai repede? trebuie sa depun ceva la judecatorie?
Am inteles ca in cazul partajului daca ne intelegem putem sa nu patim acea taxa de 3% in ce consta aceasta intelegere si unde se face?
Multumesc
Discuție custodie copil
Buna ziua

Sunt in proces de divort. Divortul l_a intentat sotul meu ( am foat de comun acord) in luna august.
La teremnul din oct 2010 nu ne-am prezentat nici unul din noi deoarece am zis sa ne mai dam o sansa.
Nu a mers a redeschis procesul ieri.
Eu nu am avocat inca in cazul in care conditiile se mentin aceleasi respectiv divort din culpa comuna, cu incredintarea minorului catre mama si plata pensie alimentara de catre tata( asa a cerut el) cum se stabileste dreptul la vizitare?
Trebuie sa cadem noi de comun acord? sau il stabileste instanta in timpul procesului?
Minorul are 3 ani. Daca e sa trebuiasca sa cadem de comun acord la un program de vizita ce imi recomandati? cum sa procedez sau de obicei instanta cum se pronunta ca sa stiu sa merg pe un program cat mai apropiat de ce ar stabili instanta( adica cat de des?)
Si o alta intrebare daca el detine 1/6 din apartament si in urma partajului nu am bani imediat sa-i dau el ramane cu mine in apartament pana ce-i dau banii sau nu.
Mentionez ca nu e agresiv dar ma terorizeaza psihic . care e cea mai uosara cale sa il scot din apartament fara sa isc conflicte intre noi
Răspuns la discuția divort culpa comuna cu minor
Am uitat ceva
In ce termen vin cei de la asistenta sociala sa vada mediul in care traieste copilul si ar trebui sa ma simt in nesiguranta daca momentan copilul sta la mama pt ca e in vacanta si mama are curte si e mai bine acolo? Sau sa il aduc acasa si sa il trimit la cresa ca sa nu cumva sa mi se reproseze in instanta ca nu am grija de el sau nu am timp sau mai stiu eu ce altvceva.
Mentionez ca ambii am fost de acord cu aceasta solutie si il luam acasa de vineri pana duminica seara.
Cati martori trebuie?
daca el paraseste domiciliul pana la pronuntarea divortului care pot fi avantajele mele legale in afara de linsitea pe acre mi-o confera acest aspect?
Multumesc inca o data
Răspuns la discuția divort culpa comuna cu minor
Multumesc mult pentru raspunsuri
cum arata formularul de intampinare si de unde pot face rost de el. Daca sunt de acord cu ceea ce a scris el ca ramane copilul la mine, imi da pensie alimentara, mai pot adauga detalii despre revenirea la vechiul nume si ce ar mai trebui sa scriu acolo ca totul sa fie cat mai clar.
cand trebuie sa depun aceast formular? Adica imi vine citatia unde se stabileste primul termen si dupa....unde terbuie sa umblu si ce trebuie sa fac mai exact.
Buna ziua

am mare nevoie de un sfat. Sotul meu a intentat actiune de divort din culpa comuna si a specificat ca doreste incredintarea copilului la mine urmand ca el sa imi plateasca pensie alimentara.
1. daca sunt de acord cu aceste conditii trebuie sa imi angajez un avocat?
2. daca nu trebuie, ce complicatii pot aparea pe parcursul procesului adica in timpul procesului el se poate razgandi si sa ceara custodia copilului?
3. se poate incheia la prima infatisare daca suntem de acord asupra tuturor conditiilor?
4. cam cat va avea dreptul sa viziteze copilul? adica in general cam cum se stabilesc vizitele?
5. care sunt pasii pe care va trebui sa -i urmez dupa ce o sa imi vina citatia?
ce va trebui s afac si de ce tretipuri va trebui sa ma feresc in instanta?
6. daca nu vrea partaj cum pot proceda sa nu ramana in apartament pe care il detin eu in proportie mai mare?convietuirea impreuna nu mai e o solutie
7. cine cere partajul? daca il cer eu si el refuza cum se procedeaza?
va rog sa ma ajutati cu sfaturi caci sincera sa fiu mi se pare ca am intrat intr-un hau din care nu o sa mai fiu in stare sa ies