avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate rianaadnana

Activitate rianaadnana

Nu ma prea pricep.Deci sa inteleg ca se poate? #-o Multumesc!;)
Răspuns la discuția Perfectionare profesionala
Unii se duc la cursuri de perfectionare si iarna si vara iar altii sa se perfectioneze singuri.Asta e la noi,totul depinde de culoarea politica.Te ai pe bune cu primarul faci concediul,adica un curs de perfectionare ,la mare,nu te ai pe bune cu edilii faci munca patriotica dupa orele de program,citesti acasa ca la serviciu au ei grija sa-ti dea de lucru.Democratie!#-o
D.l Mihai,Multumesc!Ma bazez pe raspunsul dvs.Am sa contest dispozitia de coordonare a serviciului conf.art 45 din Legea 188 si am sa justific cum ca nu pot sa coordonez serviciul ca si pana acum si nu indeplinesc sarcinile de sef serviciu gratuit.Nu???Dar daca imi da primarul o nota interna,pot sa o contest si pe aceea? X-(=D>;)
La Ministerul Sportului au fost impartiti banii pe capitole si pe trimestre.Se pot dirija banii de la cheltuieli cu echipamentul la cheltuieli de transport ? Adica :Intrebarea mea este daca banii impartiti pentru echipament cu destinatie de a se cheltui numai in trim IV, se pot cheltui in trim III pentru cheltuieli de transport in vederea deplasari echipei la Campionatul Mondial? Multumesc!#-o:D
Pana la aparitia OUG 63/2010 am ocupat postul de sef birou SPCLEP,pentru care beneficiam de sporul de conducere de 25%.Acum,dupa ce am fost destituita din functie am primit o dispozitie de primar prin care trebuie sa coordonez activitatea serviciului.Dupa reorganizare am ramas 4 persoane si 2 persoane au fost repartizate in biroul de stare civila din alte compartimente cu 40% atributii de stare cevila.Tinand cont de faptul ca efectiv suntem 6 persoane iar eu am atributii de coordonare a serviciului pot beneficia de sporul de conducere de 25% ?
Sau in ce conditii as putea beneficia de acest spor(nu ma intereseaza neaparat titulatura de sef dar daca indeplinesc atributiile de coordonare ,de sef serviciu, nu ar fi normal sa fiu si retribuita?) .Puteti sa-mi spuneti si temeiul legal?Multumesc!;)
Răspuns la discuția salariu cash bugetar
Da eu am facut cerere catre primar si mi s-a aprobat sa-mi ridic salariul de la casieria primariei.Apoi am fost la banca la care am fost obligati sa ne inscriem si am facut o cerere de lichidare a contului.In prezent imi ridic salariul chiar in data de salar de la casieria primariei.Numai bine asa iau salariul mai repede decat colegii mei care iau banii cu card.
Răspuns la discuția razbunare primar?
Veti primi si dispozitia stati linistit.Si la mine a fost la fel.Si doar ca sa nu mai salveze postul meu mi-a trimis in birou 2 persoane cu 45% atributii conform activitatii biroului meu si uite asa mie mi-a desfiintat postul,desi practic in birou suntem 6 persoane deci am fi 5+1 ,dar datorita faptului ca doua colege sunt cu 55% atributii in alte compartimente unde dealtfel sunt trecute in statul de functii,eu nu mai pot fii sef de birou,chiar daca coordonez fara nici o dispozitie de sef activitatile serviciului.De ce spun eu ca lasa functionarii mereu la latitudinea primarului fara a se gandii nimeni ca unii dintre primari sunt alesi cum sunt alesi dar ei nu au studii juridice si ne catalogheaza dupa aspect fizic,dupa culoarea politica si mai putin dupa profesionalism.La asta ar trebui sa se gandeasca BOC.
Răspuns la discuția schimbare functie
Am fost in aceeasi situatie si am primit dispozitie de primar in care se scrie ca citez:,,avand in vedere HCL nr...privind aprobarea organigramei,avizul ANFP si analizand referatul Comp.resurse umane prin care se propune numirea in functia de executie de inspector,clasa 1,gradul superior ,treapta 1 a d.nei...ca urmare a reorganizarii activitatii prin reducerea functiei publice de conducere de sef birou,ocupata de d.na...cat si obtiunea d.nei privind ocuparea functiei publice de executie vacante,, si am semnat-o pentru ca nu aveam alta alternativa,deoarece eram amenintata cu preaviz.Am pierdut 25% ca i-a luat Boc si 25% ca mi-au luat sporul de conducere.Si ce puteam sa fac,unde sa ma duc?
Răspuns la discuția noua lege a salarizarii
Eu am inteles ca noua salarizare va fi lasata la voia ordonatorului de credite care iti v-a da un salar in functie de cum crede el ca prestezi.Lasa o marja de la pana la .Cred ca ar fi o tampenie lucrul acesta ,astfel incurajand mafia locala.Imi place de tine,esti din partidul meu iti dau salar maxim,nu te agreez,nu te lasi dragalita,iti dau sala minim.Si la cine o sa reclamam in acest caz?