avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate tina militaru

Activitate tina militaru

Multumesc pentru raspuns. O zi buna!
Buna ziua. Sunt in postnatal si as vrea sa intru in concediul de crestere copil pentru 1 an. Cum se calculeaza indemnizatia avand in vedere ca am un contract de drepturi de autor? Stiu ca este un procent de 85% din venitul net. Se mai opreste si impozitul pe aceasta indemnizatie? Multumesc
Buna ziua. Am o nelamurire. Am contract de drepturi de autor si sunt in postnatal. Angajatorul imi retinea 5,5% pt CASS. Eu mi-am platit, separat, la CASMB, 0,85% pentru a putea beneficia de concediu si indemnizatie. Indemnizatia s-a calculat, insa, la venitul impozabil; adica din venitul brut au scazut cheltuielile deductibile (20% din venitul brut), CAS (10,5% din brut) si CASS (5,5% din brut). Eu am citit in lege ca indemnizatia este 85% din venitul brut din care se retine doar CAS. Deja am primit idemnizatia pe 2 luni. Daca nu ar fi calculul corect se pot primi banutii retroactiv?
Buna ziua. Vreau sa dau in judecata un asigurator pentru neplata unei daune in urma unui accident auto. Accidentul a avut loc pe data de 02.10.2011, in urma caruia s-a intocmit proces verbal, de Politie, din care reiese nevinovatia mea. Asiguratorul, insa, ma invinovateste pe mine sustinand ca este lovitura din spate si nu a vrut sa-mi despagubeasca dauna. Dupa multe incercari, esuate, de intelegere amiabila cu acest asigurator am decis sa merg in instanta. Intrebarea mea este: daca mai pot face acest lucru avand in vedere ca accidentul s-a produs acum 2 ani si 4 luni si care este termenul de prescriptie pentru acest tip de proces. Multumesc.
Multumesc foarte mult pentru informatiile date. Se pare ca aveti dreptate; chiar azi am fost la CASMB si actele necesare pentru a plati contributia pentru concedii si indemnizatii la DDA sunt: declaratie privind veniturile realizate pe 2013 (formularul 200) si o declaratie de asigurare pentru concedii si indemnizatii (anexa 4 de pe site-ul CASMB). Cei de la resurse umane au spus ca nu stiau de acest lucru, dar ma indoiesc. In fine, sper sa reusesc maine cu toate actele pentru ca sunt pe ultima 100 de metri. :)
Buna ziua. Am o mare nelamurire. Sunt angajata din 01.01.2011 cu contract de drepturi de autor pe durata nelimitata. Acum sunt insarcinata si urmeaza sa nasc la inceputul lunii mai. Vreau sa-mi iau concediu de maternitate (cele 126 de zile) insa angajatorul spune ca nu exista acest tip de concediu la drepturile de autor si ca ma pot plati normal (pe aceasta perioada) asa, ca o conventie intre mine si ei. Mentionez faptul ca platesc impozit pe venit, CAS si CASS la contractul pe care il am. Am citit in lege ca acesta indemnizatie este platita de angajator (care isi recupereaza intreaga suma de la CASMB), poate benificia de ea persoana care are min o luna de cotizare si reprezinta 85% din salariul brut pe ultimele 6 luni din care se opreste CAS la salariul mediu brut pe 2013 in cazul meu; astfel as ajunge la o suma putin mai mare decat salariul net, pe cele 126 de zile. Spuneti-mi, va rog, daca gresesc si cum pot sa-mi conving angajatorul sa-mi acorde aceasta indemnizatie si care este ultima lege care prevede cele de mai sus. Multumesc.
Răspuns la discuția Contract individual de munca
Din cate am inteles nu sunt necesare studii superioare pentru acesta functie, dar ele exista. Nu mi se pare normal "sa spui" de o persoana ca are studii medii din moment ce are superioare, dar asta e.... Welcome to Romania!... Va multumesc mult pentru info.
Buna ziua. De curand am semnat un contract individual de munca in mass media pe funcatia de editor video, insa angajatorul nu este de acord sa cuprinda in contract faptul ca am studii superioare (am terminat ASE) deoarece nu coincid ca specializare in domeniul in care profesez si au notat studii medii. Este legal? Va rog explicati-mi si mie pentru ca nu mai inteleg nimic...:(