avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate danuza_dodo

Activitate danuza_dodo

Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri la urmatoarea speta: vecina mea A a cumparat o boxa de la un vecin B printr-un contract de v-c de mana, cu martori vecinii din bloc, iar plata a facut-o prin virament bancar. In cadastru si la cartea funciara boxa a ramas tot pe numele vecinului B, care a achitat si taxele si impozitele. Acum vecinul B a decedat, iar prin 2017 a vandut totul unei surori, inclusiv boxa. Acum sora defunctului vrea boxa ca ea este proprietara si achita impozitele aferente.
Ce ar putea face vecina A in aceasta situatie? Ar avea castig de cauza in instanta daca ar depune o actiune in constatarea dreptului de proprietate? Multumesc mult.
Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri la urmatoarea speta: vecina mea A a cumparat o boxa de la un vecin B printr-un contract de v-c de mana, cu martori vecinii din bloc, iar plata a facut-o prin virament bancar. In cadastru si la cartea funciara boxa a ramas tot pe numele vecinului B, care a achitat si taxele si impozitele. Acum vecinul B a decedat, iar prin 2017 a vandut totul unei surori, inclusiv boxa. Acum sora defunctului vrea boxa ca ea este proprietara si achita impozitele aferente.
Ce ar putea face vecina A in aceasta situatie? Ar avea castig de cauza in instanta? Multumesc mult.
Buna ziua. As vrea sa imi deschid un SRL care va avea ca obiect comercializarea unor produse electronice. Produsele vreau sa le cumpar de la persoane fizice si sa le revand. Cum as putea sa le inregistrez in firma, pe baza de borderou de achizitie? Ce acte sunt necesare in spatele borderoului?
Ar fi bine ca firma sa fie neplatitoare de tva?
Multumesc.
Răspuns la discuția Data eliberare CM initial, cod 08
Exact asta spune angajatorul ca tb eliberat pe 22 incepand cu 22. Acum medicul de familie spune ca nu il mai poate modifica si e corect asa, iar angajatorul ca nu mi-l plateste. Ce sa fac?
Răspuns la discuția Data eliberare CM initial, cod 08
Angajatorul spune ca in momentul introducerii perioadei de concediu in programul Casei de Sanatate ii apare un avertisment ca nu poate fi data emiterii mai mica decat daca concediului.

Cornel Vasile a scris:

Medicul de familie a completat corect .... daca nu va plateste, sesizati Casa de Asigurari de Sanatate.

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urm problema: Pe data de 21 aug medicul de familie mi-a eliberat concediul medical INITIAL, cod 08-sarcina, pentru perioada 22-31 aug. Astazi sunt fost sunata de angajator care mi-a comunicat ca acesta este completat gresit, adica nu poate fi eliberat pe data de 21 aug pt 22-31 aug. Medicul de familie imi spune ca e corect completat. Ce fac in aceasta situatie? Angajatorul mi-a spus ca nu imi plateste banii aferenti concediului. Multumesc.
Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea speta: o persoana care este pensionara, pensie anticipata, poate detine calitatea de administrator la un SRL si titular de PFA?
Pentru a detine calitatea de administrator, cred ca ar trebui sa incheie un contract de mandat cu titlu gratuit pentru a nu avea venituri.
Persoana pensionara vrea sa fie administrator la SRL deoarece uneori sta la vanzare in locul salariatei si nu poate incheia CIM intrucat ar avea venituri si ar pierdere pensia.
Ce parere aveti? Ati mai intalnit vreo situatie similara? Va multumesc.
Buna ziua. Fetita mea s-a nascut pe 11.09.2013, iar eu am optat pentru concediu cresterea copilului in varsta de pana la un an. Din luna august cand ma intorc la munca (cu o luna mai devreme ca sa isi ia si tatal o luna de concediu), poate tata beneficia de concediu crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani fetita? si eu sa beneficiez de stimulentul de insertie? sau beneficiem de ele alternativ. Multumesc!
Stiti cumva daca veniturile rezultate dintr-un contract de agent de asigurare sunt luate in calcul la stabilirea indemnizatiei? Se incadreaza la activitati independente?
Mentionez ca se plateste impozit pe venit pe aceste sume dar il retine societatea de asigurari si il vireaza. Va multumesc frumos!
Adica, daca as vrea un venit net de 1000 lei lunar, ar rezulta ca indemnizatia ar fi de 850 lei lunar? indiferent daca as sta 1 an sau 2 ani in concediu, pt ca nu ar depasi 1200 lei. Corect? sau am inteles rau. Multumesc