avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate iulyana21

Activitate iulyana21

Discuție Declaratie
Buna ziua,
Daca ma poate ajuta cineva...
Sotul meu,cetatean turc, are un proces penal pe rol in Turcia la care nu s-a prezentat deloc,nu a dat nicio declaratie.Avocatul lui de acolo a trimis acum aprox.2luni prin posta citatie sau nu stiu exact cum se numeste,o hartie pentru a da declaratiea de aici din Romania,datorita conventiei dintre cele doua tari.Noi acasa inca nu am primit nimic,desi au trecut vreo 2 luni si nu stim exact cum se procedeaza,unde sa mearga pentru declaratie,unde sa verifice.Daca ne-ar putea ajuta cineva,v-am fi foarte recunoscatori.
Va multumesc
Răspuns la discuția Preschimbare permis conducere
Buna dimineata.Sotul meu cetatean turc,locuieste de 5 ani aproape in romania,are permis de conducere eliberat de autoritatile turce.Si-l poate preschimba cu unul romanesc,chiar daca au trecut 5 ani de cand locuieste in romania?Multumesc.
Multumesc mult!
Buna ziua,

Am revenit cu informatii.Am fost la ambasada ieri si ii vor face un nou pasaport dar doar pe un an,nu ii pot face pe 5-10 ani deoarece are procesul in Turcia.oricum cred ca ii este suficient si 1 an,lui ii expira permisul de sedere in decembrie,dar vom merge mai devreme.Avocatul a reusit sa ii ridice interdictia,doar ca nu stiu exact ce mai este ,un fel de ordin de retinere pana se va prezenta la proces sau va da o declaratie,nu am inteles exact,oricum nu e foarte grav.Urmatoarea infatisare este in iulie,va merge doar avocatul si va incerca sa stabileasca un acord comun.Speram sa se termine cu bine.
Multumesc.
Avocatul l-a sfatuit sa mearga,dar i-a garantat ca nu ii vor da pasaport. Din cate a aflat sotul meu, il vor pune sa semneze citatia de la tribunal si automat va trebui sa se prezinte.Fara documente nu va sta in Romania,clar!Va merge si se va interesa,cel mai probabil se va duce in Turcia se va prezenta la proces,dupa vom vedea..
Multumesc mult.
Da ,pentru ca am luat legatura cu un avocat de acolo care s-a interesat de cazul lui.
Stiu ca nu trebuie sa mearga in Turcia pentru a isi face un nou pasaport.Problema lui este ca nu ii vor da deoarece are interdictie de a parasi tara, respectiv Turcia si are proces pe rol la care el nu s-a prezentat deloc,i-au tot trimis citatii dar nu le-a luat nimeni,nu vrea sa se prezinte.Aceasta i-a fost pusa in momentul in care el era in Romania.Intrebarea mea este daca exista vreo metoda de a locui in continuare legal aici,oricare,fara pasaport valabil,el fiind casatorit in Romania cu un cetatean roman,neavand probleme cu legea aici.
Pasaportul i-a expirat dupa intrarea in tara si din cate am aflat daca va merge la ambasada nu ii vor da pasaport,doar un document pentru calatorie special pentru Turcia.
Sotul meu,cetatean turc,a obtinut in urma cu aproape 5 ani permisul de sedere pentru Romania ca membru de familie,iar acesta ii va expira in scurt timp.As dori sa stiu daca, va trebui prezentat din nou pasaportul? Acesta i-a expirat cu cateva luni in urma.La Ambasada Turciei nu poate sa mearga deoarece are un proces pe rol in Turcia la care nu s-a prezentat deloc si nici nu a semnat ca ar fi primit vreo citatie.De curand am aflat ca are interzis de a parasi tara(Turcia).El a venit in Romanai inainte de a incepe procesul si a stat numai aici.Noi suntem casatoriti aici in Romania,si locuim aici.Intrebarea mea este:ce se poate face pentru a locui in continuare legal in romanai?Exista vreo solutie?Neavand pasaportul...
Multumesc
Discuție reclamatie
as dori sa stiu si eu daca se poate cum pot face o reclamatie la garda financiara,cum se procedeaza?