avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate mada75lina

Activitate mada75lina

Art. 9. - (1) Prestarea unei activitati in folosul comunitatii poate fi stabilita numai prin lege si numai pe o durata ce nu poate depasi 300 de ore.
(2) Sancţiunea prevăzuta la alin. (1) se stabileşte alternativ cu amenda.
(3)In cazul in care contravenientul nu a achitat amenda in termen de 30 de zile de la ramanerea definitiva a sanctiunii si nu exista posibilitatea executarii silite, organul din care face parte agentul constatator va sesiza instanta de judecata pe a carei raza teritoriala s-a savarsit contraventia, in vederea inlocuirii amenzii cu sanctiunea obligarii contravenientului la prestarea unei activitati in folosul comunitatii, tinandu-se seama de partea din amenda care a fost achitata.
(4) La primul termen de judecata, instanta, cu citarea contravenientului, poate acorda acestuia, la cerere, un termen de 30 de zile, in vederea achitarii integrale a amenzii.
(5) In cazul in care contravenientul nu a achitat amenda in termenul prevazut la alin. (4), instanta procedeaza la inlocuirea amenzii cu sanctiunea obligarii la prestarea unei activitati in folosul comunitatii, cu acordul acestuia.
(6) Hotararea prin care s-a aplicat sanctiunea prestarii unei activitati in folosul comunitatii este supusa recursului.
cine poate sa-mi trimita un model de declaratie de creanta pentru lichidarea societatilor comerciale dizolvate?
Răspuns la discuția Republicare Cod Fiscal
sunt de aceeasi parere. este imperios necesar sa fie republicat codul fiscal si apoi sa nu se mai faca mereu modificari. lucrez in domeniu si suntem innebuniti de foarte multele modificari, dar traim in romania nu?
buna dimineata
iti trimit un model de declaratie fiscala



PRIMARIA MUNICIPIULUI CRAIOVA
Nr.__________/__________200
Dosar nr. ____/F/______


Domnule Presedinte,

(DENUMIRE CREDITOR), cu sediul ______________________________, prin reprezentanţii săi legali, în temeiul art 77 din Legea nr. 64/1995 privind procedura reorganizării judiciare şi a falimentului, republicată, formulează prezenta,



DECLARATIE DE CREANTA



Împotriva debitorului _____________________________________, cu sediul în localitatea ____________________________________, avînd codul de inregistrare fiscală ___________, cu suma de ________ lei (RON), având următoarea structură:



Total obligatii _______ lei (RON)





Director Cons. Juridic






iti pot trimite eu cu conditia sa-mi spui cum sa atasez fisierul
daca am un teren supra caruia am numai drept de folosinta platesc impozit ?
de cand si in ce conditii
daca am un teren supra caruia am numai drept de folosinta platesc impozit ?
de cand si in ce conditii
am si eu o intrebare. se poate acorda o esalonare pt. creantele fiscale locale?
daca da temeiul legal si metodologia. va rog.
multumesc anticipat
am si eu o intrebare
cine poate acorda scutire pt. taxa judiciara de timbru?
poate acorda directia de impozite si taxe a primariei?
eu lucrez acolo si am primit o cerere de acest fel de la spitalul judetean
invoca art. 17 din L 146/1997 unde se memtioneaza ca sunt scutiti de plata taxei judiciara de timbru institutiile publice daca au ca obiect venituri publice.
nu inteleg de ce au formulat o asemenea cerere si mai ales la noi
ce parere aveti