avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Activitate Ana Christina Bucur

Activitate Ana Christina Bucur

Răspuns la discuția Termen depunere declaratie 010
15.01.2016
Exact cum a spus si Dl.Giv :
CMUNN nu este valabil. A fost denuntat.
Singurul salariu minim este cel din HG 1193/2011.
Nu mai exista coeficienti de ierarhizare conform vechiului CMUNN.


Se va deduce in 2009. Plata nu are legatura cu factura. Intotdeauna se ia in considerare data facturii.
Se va inregistra la obiecte de inventar.
Răspuns la discuția Impozit forfetear micro
Cred ca, colegul nostru Alex a vrut sa spuna urmatoarele ( asa inteleg eu):
TRIM 1 2009 - IMPOZIT MICRO 0 LEI
TRIM 2 2009 - IMPOZIT MICRO 1500 LEI IMPOZIT FORFETAR 367 LEI DECI PLATESTE 1500 LEI pt ca este valoarea mai mare
TRIM 3 2009 IMPOZIT MICRO 0 LEI IMPOZIT FORFETAR ???? aici era dilema mai plateste forfetar sau nu?? avand in vedere ca in trim 2 a platit practic pt tot anul ( SE INCADREAZA LA PRIMA SITUATIE CU 2200 LEI PE AN DECI 1467 LEI PE ANUL 2009)
TRIM 4 2009 - IMPOZIT MICRO 0 LEI IMPOZIT FORFETAR ???
M-ar interesa si pe mine acelasi lucru daca ne poate ajuta cineva cu o parere.

Va multumesc anticipat
Offff...nici eu nu prea stiu sa explic ce vreau
Este un site de licitatii online....adica.....de ex am un tv de vanzare (cumparat cu 1000 lei ) si licitatia incepe de la 1 leu....ca sa puteti licita acest tv trebuie sa va cumparati niste puncte. Cand se ajunge la finalul licitatiei tv-ul este vandut indiferent cat costa ...poate sa fie si 2 lei.
Veniturile mele provin din vanzarea acelor puncte.
Problema mea este: cum inregistrez eu cumpararea acestui tv??? si vanzarea lui??? ce conturi folosesc??? Marfuri m-am gandit ca nu pt ca ar trebui sa descarc gestiunea la un pret mai mic decat cel de intrare...
Va rog mult o idee are cineva???

Si mai am o problema ei colaboreaza cu zapp, orange....cand se trimit sms-uri, orange ia 1 euro, iar firma ia 1.5 euro
Cum se contabilizeaza asta???
chiar nu are nimeni nici o idee? societate civila se poate constitui?
multumesc. ideea era daca in Romania niste oameni se pot asocia liber, fara a constitui o SC sau o Asociatie/Fundatie. Ideea e ca peste vreun an am putea sa ne saturam/certam si ramanem pe cap cu cod fiscal, contabilitate etc....

deci

cei de pe un forum ar vrea sa faca un statut , niste legitimatii, in baza carora sa se primeasca participantii la niste petreceri. nu e nimic legat de bani. am vrea pur si simplu asa ceva....relaxat....semioficial.....incalcam vreo lege? putem face ceva? o societate civila? exista vreo solutie? sau in Romania orice tip de asociatie trebuie sa aiba cod fiscal etc?
Va rog mult un sfat: un grup de forumisti cam cum este acest grup de aici insa uniti pe un forum cu tema muzicala/fani se pot asocia cumva pentru a intreprinde niste actiuni impreuna, fara insa a deveni asociatie/fundatie/ONG = belele cu Adm Fin, contabilitate, cenzori etc?
Daca este posibil, care ar fi totusi calea de constituire si de a fi in legalitate? Ce acte intre membri trebuie redactate? Si trebuie autentificate/inregistrate undeva? Este cumva ceva cat de cat asemanator cu soc civile de avocati?
Va rog mult sa imi raspundeti!

Multumesc mult!!!
Va rog mult de tot sa imi raspunda cineva. Am nevoie urgent sa stiu ce se poate face pe viitor. Se poate face un contract ceva?:(
Multumesc frumos. Ce se recomada pentru evitarea acestei situatii pe viitor? Ce act ar fi trebuit sa incheie administratorul cu prietena lui prin care sa reiasa ca aceasta foloseste autoturismul si numai ea raspunde? Un contract de comodat ar fi fost OK? Sau altceva?