avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate aurash_d

Activitate aurash_d

Ce se intampla daca nu ma prezint la citatie privind micsorarea pensiei alimentare de catre fostul?Pot amana lucrul acesta sau se judeca in lipsa si se stabileste in fct de salariu sau pe ult 6 luni?
Daca ma prezint, trebuie sa fac "intampinarea" obligatoriu cu 5 zile inainte si sa ma opun acestei micsorari? Trebuie cumva sa-mi iau avocat sa lupt ptr dreptul copilului ? Am sanse sau oricum se ia in calcul faptul ca s-a micsorat salariile cu 25 % deci el are castig de cauza?
El a mai cerut "stabilirea pensiei in cota de 1/4 din venitul realizat"......care sunt avantajele? e mai bine decat suma fixa?
multumesc mult
Răspuns la discuția amenintare stupida
El a depus deja cererea de micsorare a pensie. Da , statul a luat 25% la bugetari deci probabil instanta ii va da castig de cauza, plus ca are rate la masina deci s-ar putea ca pensia sa se diminueze f tare.
Nici nu a fost proces de partaj , doar la intelegere , avocata a zis din start ca vom obtine oricum juma-juma sau el poate mai mult ca deh , armata are bani mai multi ca in invatamant si poate ca dovedea asta.
Deci , din cate am inteles eu din ce mi-ati scris , si va multumesc mult , nu prea are sanse sa-mi ia fata . Asta e ceea ce conteza . In rest, vedem ce facem cu apartament , cu sulta etc etc .
Prin hotarare de divort in febr 2010 , copila de 3 ani acum a ramas in grija mamei/mea si prin consimntamantul tatalui. Recent tatal a cerut micsorarea pensiei dar incearca si amenintari de intimidare ca imi va lua copilul " prin hotarare". AS putea sa-i ignor toate mizeriile(amenintarile , vorbe urate, distractiile lui peste tot , sfidatorul Mitsubishi pe care si l-a achizitionat si are rate in banca, plecari la mare si in Italia , noua femeie din viata lui) Ba mai mult nu vrea sa lase deloc la copila lui o parte mica din apartament adik macar 3000 E si sa nu-i dau chiar jumate jumate cum zice legea. El stie ca are bani si putere influenta poate (desi nu e cine stie ce om de caracter) si ar dori sa aibe copilul caci este atasat si fata il iubeste. Mentionez ca mai mereu are cale libera de voizita ba il cer eu de ffff multe ori ca nu sta mai mult cu ea.
Deci ...are acest om sa-mi ia copila? Eu , care ma ocup f bine de ea , ptr ea sacrific tot ce am , timpul si viata mea , lucrez in invatamant, nu o neglijez , m-ar bate D-zeu. Eu i-am spus individului ca doar niste vorbe aiurea nu ma intimideaza doar ca sa ma port eu bine cu el si sa faca el ce vrea cu noi! Mi-e sila de oameni de genul acesta.
Va multumesc din suflet , sunt prea revoltata , o sa-mi crape inima intr-o zi cate tampenii aud ca vrea sa faca .
Răspuns la discuția pensie alimentara corecta
adresa oficiala o solicit eu la tribunal???sau cu ajutorul unui avocat care e si al lui si al meu?oricum el si la inceput a prezentat salariile pe ultimele 6 luni dar am avut incredere ca au fost corecte sau nu? Si sunt sigura ca le va prezenta si acum dar cine le verifica veridicitatea. Aici imi bat eu capul!!!! Pot in instanta sa solicit verificarea acestora sau o sa rada judecatorul de mine?asa cum legea in sine vad ca dezavantajeaza mama ramasa cu copilul.
Daca tatal care cere micsorarea pensiei este contabil sef si isi completeaza singur la UM adeverinta de salariu , cum poate fi verificat? Poate fi acuzat de "Conflict de interese"? Ce sporuri se pun sau nu se pun la salariu avand in vedere ca in armata au tot felul de sporuri si indemnizatii .
Cand intra in vigoare micsoarea ?de la data depunerii cererii(oct) sau la data pronuntarii(decembr)?
=D>