avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate alex1799

Activitate alex1799

Multumesc pentru raspuns, asa credeam si eu, dar daca angajatorul imi raspunde la demisie prin cererea unui preaviz de 20 zile lucratoare? Pot refuza o astfel de cerere din moment ce in CIM sunt 15 zile? E legala o astfel de cerere din partea angajatorului?
Punctul 40. din Legea nr. 40/2011 spune:

Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.



Daca in contractul individual de munca am trecut 15 zile calendaristice ma poate tine angajatorul 20 de zile lucratoare in preaviz? Daca da, de ce din moment ce in lege scrie clar "Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca "


Am vazut ca sunt mai multe opinii pe aceasta tema.. V-as fi recunoscator daca se poate sa dati un raspuns cat mai clar si argumentat
deci, in concluzie, daca eu nu-mi schimb numele nu se poate ca sotia sa ia doar "nume1"? dar copilul?
Daca eu am numele de familie "Nume1-Nume2" (numele reunite ale parintilor) iar viitoarea sotie are numele de familie "Nume3" in urma casatoriei aceasta poate sa preia ca nume de familie "Nume1" ?
si daca nu e sparta in dreptul apartamentului meu ci la apartamentul de dedesub sau intre cele 2 apartamente, dar proprietarul insista ca e urgenta si ca trebuie sa o schimbe si la mine?
Daca lipsesc de acasa si administratorul vrea sa schimbe o coloana de apa, poate sa-mi sparga usa apartamentului pe motiv de urgenta?
Ce trebuie sa intreprinda administratorul inainte de a recurge la "spargerea usii"?
- in urma mutarii sediului social la o alta adresa trebuie schimbat talonul auto a.i. pe noul talon sa figureze noua adresa?
- daca da, exista o limita de timp pentru realizarea acestei operatii? ce se intampla daca se depaseste aceasta limita de timp?
- care sunt actele necesare pentru schimbarea talonului?
Răspuns la discuția Scadere taxe notariale?
are cineva un update cu privire la modificarile taxelor notariale?
Răspuns la discuția Scadere taxe notariale?
mai stie cineva alte detalii suplimentare su privire la proiectul respectiv?

merci
Răspuns la discuția Scadere taxe notariale?
mirela741 a scris:

Nu se stie cu exactitate, se spera ca spre sfarsitul anului.


Asa mult dureaza? si nici nu se stie cu siguranta .. :(