avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters172400

Activitate ContSters172400

Multumesc pentru raspunsurile primite si sa stiti ca apreciez fiecare punct de vedere exprimat; chiar si pe cele oarecum condescendente.
D-na Ecaterina, va multumesc pentru suportul moral, inseamna foarte mult pentru mine sa vad ca inca mai exista oameni care-si doresc sa schimbe ceva, in loc sa se rezume la a spune ca traim in Romania si la a ridica din umeri. Meritele copilului, asa cum spuneati si dvs. se datoreaza exclusiv studiului individual si al orelor de meditatii. Recunosc ca in momentul in care nu m-am mai descurcat la matematica (n-am fost buna niciodata), i-am angajat copilului un profesor cu care sa studieze acasa..
Ce respect pot sa am pentru un cadru didactic care imi spune in fata ca suntem o familie de needucati si ca nu-l trage de par pe copil ca sa-l doara, ci doar ca sa-l sperie...? Asa isi castiga respectul copiilor, speriindu-i? Cand copilul plange tot drumul pana acasa si spune ca si-ar dori sa se imbolnaveasca pentru a avea motiv sa nu se duca la scoala de frica invatatoarei, ce pot sa gandesc?!?!
Ati sesizat foarte corect intentia mea d-na Ecaterina, am demarat demersurile pentru a-l transfera pe copil la alta scoala, insa in acelasi timp nu vreau sa o las pe aceasta invatatoare sa-si bata joc si de alti copii. Suntem o natie de oameni lipsiti de empatie, care in loc sa incercam sa schimbam ceva, preferam sa bagam capul in nisip, asa cum am spus si intr-o postare anterioara. Asta dorim sa-i invatam pe copiii nostri?!?!
Am fost si astazi la scoala sa discut cu invatatoarea; m-am dus "cu inima in mana". A gasit de cuviinta sa zbiere la copil de fata cu mine si sa-l acuze ca e un mincinos si un needucat. Am incercat sa nu ma enervez si am rugat-o sa gasim o cale sa se inteleaga cu copilul. N-am avut cu cine sa comunic. Aceasta discutie m-a determinat in cele din urma sa incep sa caut alta scoala pentru copil
Iertata-mi fie vehementa si spiritul justitiar daca am deranjat pe cineva
Care ar fi mijloacele autorizate prin care sa pot dovedi ca fiul meu este abuzat de catre invatatoare?
Raspunsul directorului scolii l-am aratat in postarea anterioara. Mi s-a spus ca aceasta invatatoare nu are ce cauta in invatamant si ca de trei ani se roaga de ea sa plece altundeva. Conducerea scolii este "legata de maini si de picioare de legislatie". Invatatoarea avenit prin "pretransfer"si a fost numita titulara de catre inspectorat. Ei nu ii pot face mai nimic. Totul ramane la latitudinea unui parinte "nebun"care isi doreste un viitor mai bun pentru copiii lui. Cat despre ofensa adusa cadrelor didactice, va rog sa ma scuzati, dar fac referire la un singur profesor, nu acelasi lucru il pot spune si despre educatoarea celui mic, care mi-a cerut carti despre ADHD ca sa poata intelege mai bine copilul. Ori invatamantul de la acest moment in Romania e intr-o completa deriva si debandada. Oare cati dintre dumneavoastra puteti fi de acord cu acst fapt? Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Puteti sterge acest topic, dar problema ramane, si nu pot sa nu ma intreb, cati dintre domniile dvs. aveti copii de varsta copilului meu si cati va confruntati cu astfel de probleme la scoala?
Trei zile pe saptamana ,de doi ani, imi intra in casa un psiholog care lucreaza cu fiul meu cel mic, care este la gradinita si are ADHD. Mi s-a spus de catre toata lumea cu care am vorbit, ca aceasta invatatoare nu are ce cauta sa lucreze cu copiii. Mai triste este ca atunci cand am declarat ca iau masuri toata lumea a fost alaturi de mine si ma sustineau, la momentul la care am si actionat, toti au lasat capul in jos si au inceput sa se caute de scame...La nivel de societate mi se pare ca este trista aceasta atitudine defensiva... La urma urmei si invatatoarea este un om, angajat si care poate fi concediat daca nu isi indeplineste sarcinile de serviciu asa cum trebuie
I-am intins si ramura de maslin, am fost de acord sa-l pedepseasca pe fiul meu atunci cand "ïese din rand", insa dumneaei cred ca a inteles ca-i dau mana libera sa-l abuzeze si mai mult. Am fost cu fiul meu la psiholog (consilierul scolii) si mi s-a spus ca a dezvoltat un complex de inferioritate datorat comportamentului invatatoarei. Inclusiv directorul scolii mi-a spus ca aceasta invatatoare nu are ce cauta in invatamant. Are grave tulburari de comportament, este antisociala si abuziva
Multumesc pentru raspuns, insa consider ca a baga capul in nisip si a-mi transfera pur si simplu copilul nu este o solutie. In plus, consider ca este dreptul meu fundamental ca parinte sa stiu ce se intampla cu copilul meu la scoala. Cu invatatoarea am avut discutii de tot felul. Am aratat deschidere, colaborare si sinceritate. Apoi i-am facut sesizare, in urma careia a fost sanctionata. Comportamentul ei fata de copii nu s-a modificat. Din spusele copilului, dumneaei continua sa-l abuzeze psihic si fizic (tragandu-l de par si bruscandu-l) si ii spune ca provine dintr-o familie de nesimtiti needucati. Nu stiu daca sa-l cred pe copil 100%, de aceea vreau sa utilizez reportofonul. Nu am de gand sa folosesc inregistrarea in scop public, ci doar sa ma conving de faptul ca fiul meu nu exagereaza.
Buna seara,

Este ok daca ascund un reportofon in ghiozdanul copilului (fara stirea lui) ca sa aflu ce se intampla cu adevarat in clasa? Copilul meu, care este in clasa a IV-a a inceput sa planga azi cand l-am luat de la scoala si mi-a spus ca nu vrea sa se mai duca la scoala si ca ar vrea sa se imbolnaveasca pentru a avea un motiv ca sa lipseasca. Este un elev bun, cu fb pe linie, medaliat la concursuri. Mentionez ca in trecut am mai avut ceva conflicte cu invatatoarea... poate si de aici faptul ca fiul meu este vizat
Buna ziua,
Am o dilema: ce trebuie sa scriu in referatul de sanctionare a unui salariat care intarzie zilnic la orele de program, se cearta cu toata lumea, nu munceste, vorbeste urat (asta in conditiile in care lucreaza cu publicul). I-am mai intocmit referate de sanctionare cu care nu s-a intamplat nimic ca are oarece spate, iar acum conducerea societatii mi-a recomandat sa-i intocmesc referat de sanctionare disciplinara in care sa solicit desfacerea CIM. Poate ma ajutati, multumesc
O discutie pe care am avut-o cu ea, am inregistrat-o pe telefon. In aceasta discutie a recunoscut ca ii trage pe copii de par, dar " nu ca sa-i doara, ci doar ca sa-i sperie".
Si in discutia cu directoarea scolii a declarat ca i se pare ca nu este suficient de dura. Solutia de a-mi muta copilul la alta clasa nu o iau deocamdata in considerare. Aceasta persoana nu are ce cauta in invatamant, conform spuselor d-nei director si vreau sa o determin pe ea sa plece. Are grave probleme psihice aceasta invatatoare, dar le camufleaza perfect.
Va rog din suflet sa ma ajutati: cine poate concedia o invatatoare abuziva, care a instituit un regim de teroare in clasa copilului meu, care este in clasa a III-a? Am facut sesizare scrisa catre conducerea colegiului si catre inspectoratul scolar judetean, am dat-o la ziar, am fost invitata la discutii cu directoarea colegiului, care mi-a spus ca de trei ani se roaga de ea sa plece nu numai de la colegiu ci din intregul sistem de invatamant. Singurul lucru pe care conducerea scolii il poate face este sa declanseze o ancheta disciplinara, sa ii dea mustrare si sa ii de calificativ mic la evaluarea anuala. Sunt ferm determinata sa nu las aceasta invatatoare sa distruga caracterul in formare al copilului meu si al generatiilor urmatoare. Cum fac sa scap de ea? Va rog sa ma ajutati

Va multumesc