avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate lavynyaa

Activitate lavynyaa

Va multumesc pentru raspuns! dar, daca Asociatia stabileste sa aplice penalizari sau sa modifice modul in care incaseaza, nu ar trebui sa ma anunte cu cel putin 30 zile inainte?
Buna ziua!

Va deranjez cu o intrebare pe urmatoarea speta:

Locuiesc intr-un complex de blocuri construit in 2008.
La costurile intretinerii am urmatoarele campuri: intretinerea lunara/obisnuita, fond reparatii, fond rulment.
La inceputul anului odata cu plata intretinerii lunare am achitat o parte din fondul de reparatii + o parte din fondul de rulment.
La inceputul lui Septembrie figuram cu restanta pentru 2 luni la intretinere + fond rulment + fond reparatii. Tot in luna septembrie am achitat 500 de ron pentru cele 2 luni de intretinere la care eram restanta. Dupa 5 zile de la plata mea, am primit o informare de la Asociatia de Proprietari care spunea ca au decis ca incepand cu 1 Septembrie, toate platile facute catre asociatie vor stinge restanta cea mai veche. La inceputul lui Octombrie cand s-a afisat o noua lista, figuram cu aceeasi restanta la intretinere dar cu fond de rulment si fond de reparatii diminuat. Au considerat plata mea pentru intretinere ca fiind plata pentru fondul de rulment si cel de reparatii. In plus mi-au aplicat penalitati pentru restanta la intretinere.

As vrea sa stiu daca este legal sa procedeze asa si daca exista vreo solutie sa ii atac.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi si ajutor!
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie:

doresc sa reiau activitatea unei SRL si ma intereseaza care sunt pasii pe care trebuie sa ii parcurg in relatia cu Registrul Comertului. De asemenea as vrea sa stiu, daca, odata cu Decizia Asociatului Unic prin care reiau activitatea, pot sa modific si obiectul de activitate al firmei?

Caror altor organe trebuie sa ma mai adresez intrucat as vrea sa ma declar platitoare de TVA cat mai repede.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

O zi buna!
Buna ziua!

Detin o masina pe firma si as vrea sa o trec pe persoana fizica (adica pe mine - Administratorul firmei).

Puteti sa imi spuneti va rog care ar fi procedura pe care trebuie sa o urmez in acest sens?
Buna seara!

Va deranjez cu o intrebare:

atunci cand fac printr-o AGA radiere punc de lucru si deschidere punct de lucru nou, imi trebuie de la Fisc un certificat si o adeverinta care se elibereaza cam in 15 zile si care trebuie depuse la dosarul inregistrat la registrul comertului.

Puteti sa-mi spuneti care este procedura de eliberare a acestor documente si de la care fisc le obtin?

Multumesc!

O seara frumoasa!
Răspuns la discuția AGA si anexa la monitor
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția AGA si anexa la monitor
Multumesc frumos pentru raspuns!

In cazul in care este vorba de unic asociat si am decizia asociatului unic mai trebuie aceasta anexa la monitor?
Buna ziua!

Va deranjez cu 2 intrebari:

1/ Am depus acte la Registrul Comertului pentru prelungire mandat administrator si prelungire punct de lucru. Mi-a cerut si "Anexa la monitor" - puteti sa-mi spuneti va rog ce reprezinta aceasta anexa?...cum o intocmesc?... exista un formular special pe net?...


2/ Pot sa trec pe aceeasi AGA ca asociatii decid:
a) prelungire mandat administrator
b) radiere punct de lucru vechi
c) deschidere punct de lucru nou

ce acte trebuie sa mai anexaz la dosar?
Sa reiau...

1/ pt. prelungire sediu social fac o cerere de depunere mentiuni (dupa formular luat de la registru), alaturi de un act aditional la contractul de comodat vsi imputernicirea pe numele meu....

Atat?....nu imi mai trebuie si contuar de cuvinte (cum se face...la ce-mi foloseste, de ce e necesar?)


2/pentru punct de lucru expirat:

a) fac o aga prin care sa prelungesc sediul social conform cu contractele de inchiriere incheiate

b) in aceeasi AGA pot mentiona si prelungire mandat Administrator? (adica, ca si puncul 2 al discutiei asociatilor)

c)adaug si formular cerere tip luat de la registru?

d) fac si un act constitutiv actualizat?

e) atasez copii dupa contracte de inchiriere

f) ALTCEVA imi mai trebuie?


4/ Referitor la radiere punct de lucru si deschidere punct de lucru nou...

fac din nou o AGA in care sa mentionez cele de mai sus si apoi un ACT constitutiv (din nou?)

mai depun vreo cerere tip de la registru?

imi mai trebuie ceva?
Buna ziua!

Va rog frumos sa ma ajutati!!

Sunt angajata la o societate comerciala, am descoperit in dosarele de "corporate" ale firmei diverse probleme si am fost "investita" cu obligatia rezolvarii lor:

1/ A expirat mandatul adiministratorului
2/ A expirat sediul social (contractul de imprumut de folosinta incheiat intre adimnistratorul societatii ca pers fizica si societate)
3/ a expirat punctul de lucru (care ulterior trebuie radiat si deschis un alt punct de lucru nou)
4/ Inregistrare punct de lucru nou

Va rog sa imi spuneti care sunt actele care trebuie depuse la registrul comertului, care dintre acestea trebuie sa fie semnate de un avocat/jurist, care sunt termenele de depunere si care ar fi amenzile pe care trebuie sa le plateasca firma pentru neregulile de mai sus.

Mentionez ca nu am calitatea de jurist/avocat si ca trebuie sa ma ocup de ambele firme ale sefului meu (la una este asociat unic iar la cealalta este asociat cu tatal sau).

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!!

Va multumesc!