Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reglementari Asociatie de Locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reglementari Asociatie de Locatari

Buna ziua!

Va deranjez cu o intrebare pe urmatoarea speta:

Locuiesc intr-un complex de blocuri construit in 2008.
La costurile intretinerii am urmatoarele campuri: intretinerea lunara/obisnuita, fond reparatii, fond rulment.
La inceputul anului odata cu plata intretinerii lunare am achitat o parte din fondul de reparatii + o parte din fondul de rulment.
La inceputul lui Septembrie figuram cu restanta pentru 2 luni la intretinere + fond rulment + fond reparatii. Tot in luna septembrie am achitat 500 de ron pentru cele 2 luni de intretinere la care eram restanta. Dupa 5 zile de la plata mea, am primit o informare de la Asociatia de Proprietari care spunea ca au decis ca incepand cu 1 Septembrie, toate platile facute catre asociatie vor stinge restanta cea mai veche. La inceputul lui Octombrie cand s-a afisat o noua lista, figuram cu aceeasi restanta la intretinere dar cu fond de rulment si fond de reparatii diminuat. Au considerat plata mea pentru intretinere ca fiind plata pentru fondul de rulment si cel de reparatii. In plus mi-au aplicat penalitati pentru restanta la intretinere.

As vrea sa stiu daca este legal sa procedeze asa si daca exista vreo solutie sa ii atac.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi si ajutor!
Asociatia de proprietari in temeiul disp art 77 L nr 196/2018
poate stabili sistem propriu de penalitati pentru orice suma cu titlu de restanta,afisata pe lista de intretinere
penalitatile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica dupa o perioada de 30 de zile de la termenul scadent pentru plata,fara ca suma penalitatilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat

Daca va inregistrati cu debite fata de asociatia de proprietari,nu aveti temei legal sa atacati masura de penalizare aplicata
Va multumesc pentru raspuns! dar, daca Asociatia stabileste sa aplice penalizari sau sa modifice modul in care incaseaza, nu ar trebui sa ma anunte cu cel putin 30 zile inainte?
Legiuitorul nu a dispus obligtie in sarcina asociatieid e proprietari sa informeze proprietarul ca a aplicat penalitati la sumele cu titlu de restanta
Legiuitorul a prevazut in art 78 L nr 196/2018
Administratorul de imobil
este obligat sa notifice,in scris,proprietarul care are plati restante la cheltuielile comune ale imobilului asupra datoriilor si sa instiinteze presedintele si comitetul executiv al asociatiei de proprietari despre restante

Programul de incasari se aduce la cunostiinta locatarilor prin anunut afisat la loc vizibil
Asociatia de proprietari nu poate sa va anunute in avans cu 30 de zile de aplicarea de penalitati deoarece nu are de unde sa prevada daca dv urmeaza sa achitati sau nu obligatiile lunare de intretinere
Penalitatile se aplica conform art 77 L nr 196/2018 la interval de 30 de zile de la decaderea termenului scadent pentru plata