avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate lv01011970

Activitate lv01011970

Nu reusesc sa ma inteleg cu un vecin caruia i-am solicitat sa elibereze doua boxe (el ocupa trei boxe). Deoarece nu reusesc sa ma inteleg cu el, i-am spus ca este spatiu comun si daca eu nu am acces atunci nu v-a mai intra nimeni in subsol, in sensul ca voi face o usa noua dupa cea existenta. El m-a amenintat ca va chema politia.
Poate politia sa ma amendeze daca fac o alta usa si restrictionez accesul vecinilor la subsol sau ce alte implicatii ar putea fi asupra mea.
Răspuns la discuția delegatie extracomunitara
chestia cu daca ati ales sa trimitei in delegatie.... deci problema este in felul urmator- cit au fost discutii la inceputul contractului s-a cazat la hotel, dar aici vorbesc de o delegatie de lunga durata(sunt trimisi1-2 angajati care stau 2-3 saptamini revin in tara , pleaca alti si tot asa. pentru ca firma sa iasa cu chletuieli mai mici de cazare a hotarit sa inchirieze un apartament. in legiaslatia pentru romania scrie clar daca nu te-ai cazat undeva poti sa-i acorzi angajatului nopti fara cazare - 30 lei, dar pentru extern nu scrie clar asa ceva, spune ca poti inchiria cu maxim 75% din plafonul de cazare maxim.
cu recuperarea bazei de date e mai complicat . trebuie vazut exact ce relatii au fost intre cei doi, dar listarile cu analitice si cei mai are nevoie e obligata aceastei contabile sa i le fac. sa ne intelegem si ce inseamna arhivarea- daca ii dai patronului actele intr-un dosar cu listarile minime din luna(cum se face de obicei) nu inseamna ca ai facut arhivare. arhivarea presupune su totul altceva si cine cunoaste nu mai trebuie sa intrebe.
mai intreaba, se poate recupera. minim este 50 lei pentru nu stiu citi k si ce depaseste platesti la fel. este si o ordonanta sau ceva de felul asta in care se stabilesc preturile pentru recuperarea bazei de date. de refacut nu vad cum poti sa refaci baza de date si sa fie la fel cu ce ai transmis( ma refer la datele cind ai facut inregistrarile in revisal si cind le-ai transmis)
baza de date revisal trebuie sa o recuperati de la contabila(daca nu reusiti puteti sa o recuperati de la ITM contra cost). vedeti ca trebuia facut-o o adresa in cadrul firmei cu persoana responsabila care introduce datele in REVISAL. vedeti daca aveti aceasta adresa in acte si puteti sa va indreptati impotriva ei. cititi hg 500 cu revisalul. cu bazele de date din contabilitate e mai dificil. oricum legea spune ca firma trebuie sa pastreze arhivele electronice timp de 10 ani. daca vorbiti cu un avocat poate va lamureste el cum puteti recupera baza de date.
Societatea a trimis un salariat in deplasare(albania) unde a inchiriat un apartament. Proprietarul apartamentului nu vrea sa faca un contract de inchiriere Cum pot legal sa justific banii dati pe chirie si daca aceasta cheltuiala este deductibila fiscal.
deci, daca eu am avut o condamnare de 2 ani si 2 luni si am executat 1 an si 3 luni incepind cu aprilie 2007, am cistigat prin munca 2 luni in tenitenciar, am fost liberat in mai 2008, de cind pot sa-mi exercit profesia?
Am avut o condamnare cu executare si mi-au fost interzise si drepturile conform art. 64 Cod penal. " Pe durata si in conditiile prevazute de art. 71 Cod penal aplica inculpatului X pedeapsa accesorie a interzicerii exercitiului drepturilor prevazute de art. 64 Cod penal"(extras din sentinta). Intrebare: in cit timp pot sa-mi exercit profesia dupa terminarea executarii pedepseI (mentionez ca am fost liberat conditionat).
Am avut o condamnare cu executare si mi-a fost interzis si dreptul de a practica meseria. Ce pot pati daca practic meseria(economist) si am aceasta interdictia(art 64 Codul Penal), ce implicatii penale presupne asta.