avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate prnguido

Activitate prnguido

Discuție Taxa Auto 2012
Buna ziua,
In data de 11.01.2012 am vandut masina particulara si am facut act de vanzare cumparae cu noul propietar. Am facut demersurile la administratia financiara si am ridicat certificatul fiscal. Masina a fost radiata de pe numele meu. Am coplectat in talon la instrainare numele noului propietar.
In data de 12.01.2012 noul propietar nu vrea sa mai inscrie masina pe numele sau
cerandu-mi sa fac un act de comodat. Mentionez ca la politie figurez cu masina pe numele meu.
Motivul refuzului este ca din data de 13.01.2012 intra in vigoare noua taxa si noul propietar refuza sa plateasca taxa de 340 Euro.
In conditiile celor de mai sus ce ma sfatuiti sa fac pentru a evita nereguli sau declaratii in fals.

Multumesc anticipat.
Suntem trei copii mostenitori dupa tata si mama traieste. Mama renunta in favoarea a doi copii. Unul din copii vrea sa renunte la mostenire. Care este forma de renuntare si cine are drept de mostenire tinand cont ca mai sunt doi copii.
Va rog ajutati-ma cu un raspuns.

Multumesc,
Discuție Succesiune
Buna ziua,
Doresc sa imi spuna si mie cineva care sunt procedurile pentru o succesiune in
primele sase luni de la decesul unui parinte si ce costuri implica la notar pentru incheiere sucesiunii cu acordul partilor.

Tatal meu a decedat in luna septembrie, ziua 14, 2010. Suntem trei frati si mama.
Eu am facut acceptul de succesiune la un notar in orsul meu de domiciliu si conform intelegerii cu celelalte parti am stabilit sa mergem la un notar sa incheiem succesiunea in cele 6 luni.
Vreau sa stiu ce costuri sunt pentru o mostenire de 15000 de metri teren arabil, intr-o comuna judetul Valcea, si 6000 metri pasune intr-o comuna jutetul Arges.
Ce alte proceduri mai exista?
Multumesc anticipat.
Discuție Drept de somaj
Buna ziua,

Am un SRL care a avut activitate pana in august 2010. Sunt unicul angajat.
Am achitat la zi luna de luna cotizatiile catre stat cu impozit forfetar cu tot. Nu am restante. Pot sa scot cartea de munca si sa o depun la somaj? Am acest drept atata timp cat nu am datorii catre stat?

Multumesc anticipat,