avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate puysor

Activitate puysor

Exact asta incercam sa aflam in acest moment daca e perimat dosarul. D-nul executor nu a actualizat nici macar noua adresa a debitorului. Pt cine vb de împrumuturi nu e vorba de un împrumut in speță ci de un dosar cu dauna rutieră.

Company Advising a scris:

Offtopic: nu a nenorocit nimeni destine. Inca odata spun: nu a luat nimeni mana persoanei care dorea sa contracteze un credit si sa semneze cu ea. Ai luat bani, trebuie sa platesti.

Cat despre speta, ati verificat daca nu a intervenit perimarea? Din 2015 si pana acum sunt ceva ani. Ati verificat dosarul integral? Spuneti ca este clientul dvs. deci deduc ca sunteti avocat. Verificati dosarul executional in totalitate si vedeti ce se afla acolo. Sunt multe situatii cu dosare executionale din 2015, 2016, lasate in nelucrare si apoi debitorii se trezesc cu popriri. In multe din ele nici creditorul si nici executorul nu a mai intreprins actiuni de la data inregistrarii dosarului.

Răspuns la discuția LA MULTI ANI!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Crăciun fericit cu liniste si bucurie alături de cei dragi!

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Sfintele sarbatori de CRACIUN si bucuria anului nou sa va aduca sanatate, fericire si impliniri.
Cu deosebita stima,
av. Kiritescu

Da asa pare! Eu nu am precizat faptul că domnul executor nu a colaborat cu clientul pe email ( asa era intelegerea) când acesta din urmă a cerut actualizare debit pt a- i face plățile si nici nu a răspuns la apelurile din afara țării ale acestuia. A fost o perioada in care d-nul a fost in concediu fara plata si apoi executorul ...a dispărut și nici nu s- a mai ocupat de dosar din 2015 până azi.

Sobolan de tomberoane a scris:

Ca sa fiu rautacioasa daca a intrat in ingrijire minor cu 8000 ron se vede si reaua credinta, deci a avut peste 10.000 ron leafa...deci putea demult sa inchida cei 5800 ron...in 2 3 transe lejer...

Multumesc de raspuns! Acesta este cadrul legal e adevarat însă, credeam ca exista undeva in lege o "portita" de care poate profita executorul si pe care sa nu o stiu eu.

Buna ziua,
Clientul meu a avut un dosar de executare acum 3 ani in urma unui accident rutier cu avarii masina. Atunci a plătit o perioada la executor in urma unei intelegeri de plata insa in 2016 a fost in fara plata o perioada apoi cand a incercat sa ia legatura cu exec.telefonic si pe e- mail cerând actualizare debit pt a reintra în plata, acesta din urmă nu i- a răspuns si nici nu a trimis vreo hârtie acasa. Acum clientul este in crestere copil iar executorul blocat acel cont pe care banca l-a deblocat imediat dar si executorul a trimis act de sistarea poprire pt sumele din indemnizație. Ideea e ca el vrea acum 500 euro pe lună fără replică din partea clientului. Indemnizația e 8000 ron iar debitul din dosar e 5800 ron.Stiu ca aceste sume nu pot fi poprite- poate face ceva executorul? I s- a precizat că debitorul mai are 2 rate iar soția sta si ea acasa sa se ocupe de copil.
O intrebar am si eu -se pot angaja 2 consilieri juridici la un Birou de Executor judecatoresc?In lege nu am gasit o reglementare expresa in acest sens spune doar ca se poate angaja personal de specialitate si personal auxiliar din ce imi amintesc eu; multumesc de raspuns anticipat
Răspuns la discuția Admitere SNG 2012
Mersi de raspuns Rali!Din ce am inteles tu deja esti grefier nu?Zi-mi si mie cum faci sa gicesti la examen care e raspunsul concret la unele intrebari ca eu am dat anul trecut si am avut surpriza neplacuta de a lua o nota f mica la proc pen unde, in facultate eram foarte pregatita si chiar era materia mea preferata.Sunt intrebari care daca le citesti de 3 ori de fiecare data gasesti un alt raspuns.Cum gasesti logica intrebarii?Mi-ar fi de foarte mare ajutor ; mersi
Răspuns la discuția Admitere SNG 2012
Am si eu o intrebare pentru cine a urmat cursurile SNG perioada 2011-2012:ce drepturi salariale se acorda si daca se deconteaza ceva pentru chirie.presupun ca se acorda ca si drept salarial-salariul pentru angajat cu studii superioare treapta debutant in speta, grefier debutant.Multumesc
Buna ziua am si eu o dilema de resurse umane:
In perioada 1.11.2008-24.05.2009 am lucrat in cadrul unei primarii ca si angajat contractual cu un salar net de 860 Ron (incluzand si un spor de dispozitie de 25% acordat de la inceputul numirii in functie in baza contractului de munca).Astazi, 29.03.2012 am primit o adresa prin care sunt chemata sa restitui suma de 902 Ron zic ei reprezentand indemnizatia de dispozitiv la salariul de baza.La data de 25 am plecat din aceasta institutie prin demisie iar la data de 8.06.2009 am primit lichidarea adica restul de bani din salar.La un an dupa aceasta, respectiv ianuarie 2010 am primit cca 250 Ron banii pe concediul neefectuat in 2009.Intrebarea mea este:de cand se aplica acea lege de recuperare sporuri (nu din anul 2010?)si prin urmare eu nu ma includ si cum pot ei recupera aceste sume daca actualmente nu am venit pe care sa se faca poprire si nici proprietati/bunuri evaluabile in bani.Ce trebuie sa fac in acest caz?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2012
Indemnizatia pe perioada scolarizarii la SNG este cea egala cu functia de grefier debutant cu studii superioare care trebuie sa fie in mod obligatoriu de drept-nu exista in lege exprimarea "indiferent de studiile absolvite".La admitrea in cadrul SNG trebuie sa fii absolvent de drept cu diploma de licenta sau echivalentul