avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate mariai

Activitate mariai

Buna ziua,
Pot sa angajez un cetatean moldovean care are carte de rezidenta pentru membrii de familie? Cartea de rezidenta are valabilitate 5 ani.
Daca pot fara permis de munca , ce acte am nevoie pentru angajare.
Trebuie sa fie recunoscute diploma de studii de ministerul invatamantului?
Si cum o sa il trec in revisal?
Multumesc.
Răspuns la discuția angajare cetatean olandez
are un cnp valabil format din 13 cifre iar pe declaratia 112 a fost declarat ca administrator.
Răspuns la discuția angajare cetatean olandez
Dar el are deja CNP.
Mai trebuie sa depun un contract la Oficiul Roman de Imigrari ?
Răspuns la discuția angajare cetatean olandez
sigur se poate pentru ca stiu ca era o lege ( nu mai stiu exact legea) care spunea ca tarile care impun restricti Romaniei la munca si noi la randul nostru impunem restricti pentru cetateni tari respective si nu puteai face angajarea fara permisul de munca.
Pot angaja cu contract de munca un cetatean olandez care are rezidenta in Romania?
Buna ziua,
Imi puteti spune si mie cand poate unchiul meu sa iasa la pensie pentru limita sau anticipat?
Este nascut in mai 1954, are 1 si 4 luni armata, 1 an si 6 luni lucrat in grupa 1 de munca si 17 ani si 5 luni grupa 2 de munca.
Total in munca are 39 de ani lucrati.
Răspuns la discuția salariul minim
da nu sa publicat in Monitorul Oficial.
Care este salariul minim pentru sectorul privat incepand cu 1 ianuraie 2011.
Discuție AVIZ POMPIERI
Buna ziua,
Stiti cumva daca o firma trebuie sa se autorizeze PSI ?
Cand am infinat firma am dat o declaratie pe propria raspundere ca respect normele de PSI.
Avem biroul intr-un bloc de locuinte si anume 2 etaje cu un numar de 20 de salariatii.
Trebuie neaparat sa ne avizam la PSI?
Buna ziua,
Am un coleg care si-a dat demisia si nu a mai stat sa isi faca preavizul, a plecat pur si simplu de la munca.
Am incercat sa il contactam prin sms, telefon dar evident ca nu ne mai raspunde.
Cum ii inchidem contractul de munca?
Nu vreau sa astept sa treaca perioada de preaviz si sa il inchid prin demisie.
As vrea sa il inchidem pentru absente nemotivate dar nu stiu ce presupune asta din pdv al actelor ce trebuie facut.
Multumesc.