avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate Claudia Tarica

Activitate Claudia Tarica

Discuție civil
Buna ziua,
Am si eu o problema si nu stiu ce sa mai fac...
Ce se intampla daca o persoana minte instanta cu nici un act doveditor ca a fost casatorita si ca a mai si divortat doar ca sa ia pensie alimentara pentru copilul ei care a primit numele prin hotarare judecatoreasca.In ce se incadreaza aceasta persoana?Ce fel de plangere ca fac ca sa dovedesc ca eu nu am fost casatorit cu ea ,ca a fost o aventura din studentie si m-am trezit cu un plod care a sustinut ca este al meu,dar nici in concubinaj nu am stat cu ea,eu am locuit in camin studentesc ,iar ea cu chirie.Ulterior m-am casatorit nu m-am RECASATORIT ,cum scrie in hotarar.Inca o data va cer ajutor si sa-mi spuneti ce pot sa fac!?
Mutumesc.
Buna ziua,
Am nevoie si eu de un sfat, am depus acte pentru micsorarea pensiei alimentare,deoarece s-a stabilit 25% la copilul pe care il am din afara casatoriei ,cu mama acestuia nu am avut nici macar o relatie,doar o aventura de noapte in timpul studentiei ... dar intre timp sotia mea cu acte a dat nastere la 2 copii, si vreau sa se stabileasca pensia alimentara la 3 copii,in schimb acea femeie a depus Intampinare cum ca vrea sa ramana tot atat adica 25% pentru copilul ei,eu iau 1600 ron,din care platesc si chiria,iar aceea nu plateste chirie are tot ce vrea numai ca vrea sa-mi faca rau.Vreau sa imi spuneti daca ea a facut intampinare eu ce trebuie sa mai fac?
Buna ziua,
Sotul meu are un copil din afara casatoriei in varsta de 4 ani,pana acum un an ia platit pensia alimentara desi nu mai avea serviciu si s-a nascut si primul copil al nostru.Ea auzind ca ne-am casatorit (si nu cu ea) si avem si un copil l-a dat in judecata pentru marirea pensiei alimenare si a castigat max 25%,problema este ca am dus actele necesare la dosar cert casatorie,cert nastere,dar la proces am constatat ca actele au fost luate si nu aveam nici o dovada.De un an nu am mai putut plati pana in nov 2010 cand m-am angajat si i-am platit cat am putut,dar in ianuarie m-i s-a nascut si al doilea copil,iar ea mi-a facut dosar penal si de data asta am dus acte la dosar numai ca ea a amanat cica nu are avocat si in final tot ea a casigat, probabil a vorbit cu aceeasi persoana ca data trecuta...Vreau sa stiu daca depun actele zilele astea pentru micsorarea pensiei alimentare ce castg am si eu ca asa numai ea a fost in avantaj,se ia in considerare ca sotia nu lucreaza,ca stau cu chirie?Imi blestem ziua cand am cunoscut-o,pentru ca doar o noapte am fost cu ea si mi-a facut si un plod nedorit......va multumesc
Buna ziua,
Am o fetita de 1 an si 5 luni, al doilea copil s-a nascut anul acesta pe 15 ianuarie,vreoia sa m-i se explice cum sa procedez cu indenizatia si pentru al doilea copil.Am dat tel sa le intreb pe obositele alea sa ma lamreasca cu nebunia asta si nu au stiut sa-mi spuna.Poate ma lamuriti dumneavoasta ... vreau sa stiu cand sa depun actele pentru continuitate si ce acte sunt necesare la dosar?
-
Buna ziua,
Vreau sa stiu ce acte sunt necesare pentru micsorarea pensiei alimentare?Un copil este din afara casatoriei facut fara sa stiu de existenta lui,ulterior am aflat de el si s-a stabilit sa-i dau 97 roni,m-am angajat si nu am stat mult timp la acel loc de munca deoarece s-au facut disponibilizari si am fost dat afara,dar ea a trimis pentru marire pentru pensia alimentara unde eu nu mai lucram si s-a stabilit sa-i dau 25% din venit.Vreau sa stiu daca se poate asa ceva?Daca eu nu mai lucram si am trimis si la dosar ce ce s-a stabilit 25% din venitul meu...ce venit daca nu mai lucram...nu mai inteleg deloc legile astea,pe ce baza se fac,ce se ia inconsiderare?Dupa 2 ani aproape am reusit sa-mi gasesc un job,adica de 3 luni si am trimis cat am putut pentru el,dar ea mama copilului mi-a facut dosar penal,ca nu am platit din rea credinta pensia alimentara,m-a bagat si in abandon de familie.
Eu am familia mea,2 copii,dar ei sunt ai mei din casatorie.Am facut apel la acea acuza sa nu am cazier dar ea in instanta si-a sustinut acuza si dupa toate acestea apelul meu a fost respins,pe ce baza?Nu am avut de unde sa-i platesc,cand am avut i-am platit.Vreau sa depun pentru micsorarea pensiei alimentare pentru ca mai sunt si cei 2 copii din casatorie nu numai el,stau si cu chirie,sotia nu lucreaza,din 1600 roni net cat imi ia pentru el,as vrea sa stiu exact daca se poate,cum se stabileste.Ma ingrozesc cand vad atata nedreptate,dupa ce face un copil pe ascuns fara ca eu sa stiu de el,si mai ales dintr-o aventura sa sufar 18 ani,si tot ei instanta ii da dreptate.A vrut sa-mi faca dosar penal si a reusit,nu este corect.Ce acte ar trebui sa depun la dosar pentru micsorare?
Va multumesc
Va multumesc
Buna seara,
Am si eu o problema, sotul meu are un copil facut cand era la facultate nedorit de el dar in urma analizelor s-a descoperit ca el este tatal, dar el tot nu crede si nu poate sa-l iubeasca. Copilul are 4 ani si nu a putut plati de fiecare data pentru ca nu a avut un loc de munca stabil , iar ea a cerut marire, intre timp noi ne-am casatorit si avem o fetita de 1 an si acum la sfarsitul anului vom avea si un baietel. Sotul de 2 luni are un loc de munca si are un salariu de 2250 roni pecartea de munca, eu nu lucrez si m-a pus si pe mine la intretinere
Eu vreau sa stiu cat va fi pensia alimentara pentru 4?Se ia in considerare ca el are de platit si chiria, utilitatile si alte nevoi?S-au el trebuie sa plateasca si atat!?
Vreau sa nu-i dea o suma mare acelui copil.
Multumesc
Am un copil de 1an si 2luni,actele pentru indemnizatie(600 roni) le-am depus anul acesta dupa concediul prenatal si anume in luna februarie,in aprilie am ramas insarcinata si voi naste luna viitoare in decembrie,vreau sa stiu daca beneficiez de
continuitate si anume daca voi primi indemnizatie si pentru cel de-al doilea copil?
Multumesc.