avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate rozalinda

Activitate rozalinda

Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Eu va doresc sa va fie emise decretele cat mai repede, e nevoie mare de noi colegi la unele Judecatorii!
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Cursurile de regula se tin la Giroc.Conditiile de cazare sunt bune nu va speriati, iar Girocul este foarte aproape de oras.Stiu ca suna mult o luna, asa am perceput si eu acum un an, dar nici nu va dati seama ce repede o sa treaca!
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Felicitari tuturor!Celor invinsi capul sus si mergeti inainte, nu renuntati la visul vostru.
PS-In particular felicitari fostelor si acum actualelor colege Simona, Andra si Raluca!!!
Salut Corina si felicitari.Andreia sunt si te astept la Tarnaveni!!!
Primele seturi de intrebari sunt cu figurine si urmaresc sirul logic.Spre ex.un prim patrat in care sunt 3 puncte, al doilea cu 4 puncte si normal urmeaza cel cu 5 puncte pe care trebuie sa-l alegi din mai multe variante posibile.Apoi vin cam trei intrebari cu context diferit dar cam pe aceeasi idee si important este ca sa va mentineti la toate trei aceeasi idee,aceeasi logica spre ex.ori mergeti pe ideea riscului ori pe ideea sigurantei.Apoi mai sunt niste intrebari cu avioane pe care toata lumea le cam face avioane,cam matematice cu orele plecarii din aeroport.Mai sunt niste intrebari cu texte si apoi intrebari din ele gen cele de la rationamentul logic de la inm.
La cele de personalitate, se repeta intrebarile dar sub alta forma, aveti grija sa va mentineti ideea,important este sa nu iasa ca sunteti frustrati,ca aveti probleme de comportament grave.
Mai stie cineva ceva de cursuri,cam peste cat timp ar trebui efectuate?
Ce impresii aveti despre noile locuri de munca,la mine e destul de bine.
Aveti emotii pentru prima zi de lucru,luni? eu daaaa......:help:
Plata compensatiei pentru chirie cuvenita judecatorilor si personalului auxiliar de specialitate este reglementata prin articolul 23 din OUG numarul 27 din 29 martie 2006 privind salarizarea si alte drepturi ale judecatorilor, procurorilor si altor categorii de personal din sistemul justitiei, cu modificarile si completarile ulterioare. Astfel, "judecatorii, procurorii, personalul asimilat acestora si magistratii-asistenti, carora nu li s-a acordat locuinta de serviciu de catre ordonatorii principali de credite, au dreptul, in conditiile articolului 22, la compensarea diferentei dintre chiria ce s-ar stabili pentru o locuinta de serviciu, potrivit legii, si chiria platita pe baza unui contract de inchiriere incheiat in conditiile legii. Acest drept nu are caracter salarial si nu se impoziteaza. Compensarea nu se acorda in cazul in care contractul de inchiriere este incheiat cu rude de gradul I sau II. In situatii exceptionale, determinate de inexistenta unui fond locativ adecvat in localitatea unde isi desfasoara activitatea, contractul de inchiriere poate avea ca obiect o locuinta si-tuata in alta localitate din circumscriptia aceluiasi tribunal".
Ar fi o idee buna memoriul,insa eu recunosc sincer ca nu ma prea pricep sa-l concep asa ca la carte,daca se ofera cineva mai priceput ar fi super!
Judecatori - Bucuresti
5.
21.
25.
29.
32.
34.
37.
38.
45.
54.
55.