avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Activitate Visarex

Activitate Visarex

Nu, nu am completat-o.
Dar chiar si asa, in cazul rovignetei nu ma ajuta cu nimic.
Buna ziua.

Ma confrunt cu o situatie ciudata (care pare destul de normala din ce am citit) din cauza procedurii defectuoase de inmatriculare a autoturismelor in Romanica.

Am vandut o masina, proprietate personala. Contract VC, radiata de la fiscal, totul ok. Pentru ca am vrut sa imi recuperez banii de pe asigurare m-am tot tinut de capul omului sa isi inmatriculeze masina, deoarece se pare ca imi trebuie o copie dupa carte in care el figureaza ca proprietar.

Acum incepe distractia. La un moment dat a incetat sa imi mai raspunda la telefon. Dupa 30 de zile am mers la politie si se pare ca figurez in continuare ca proprietar. Citisem pe undeva ca pot sa solicit mentionarea instrainarii in registrele serviciului de inmatriculari insa tantita de la ghiseu din Brasov mi-a zis ca nu exista asa ceva si ca ce pot sa fac este sa solicit radierea masinii si sa aduc copie dupa carte si talon, care bineinteles ca sunt la noul proprietar.

Intrebarea este: ce optiuni am dpdv legal? Marea mea grija sunt amenzile care vor veni pe numele meu. Rovigneta va expira in Decembrie si atunci probabil vor incepe sa curga.

Ideea e ca am adresa lui si voi incerca sa imi gasesc masina (care e inca proprietatea mea) si sa o deposedez de numere imediat ce ma intorc in tara.
Răspuns la discuția Recuperare RCA in 2014
Intr-un final am gasit asta:

CAPITOLUL III
Perioada de valabilitate a asigurarii de raspundere civila a vehiculelor

Art. 29. —
...............
(2) In cazul instrainarii unui vehicul in baza unor acte civile sub semnatura privata, pentru care exista o asigurare obligatorie RCA valabila, aceasta asigurare ramane in vigoare pana la data dobandirii calitatii de titular al inmatricularii/inregistrarii vehiculului de catre noul proprietar. In cazul in care noul
proprietar detine o asigurare obligatorie RCA pe numele sau, aceasta va fi considerata valabila chiar daca nu s-a efectuat procedura de inmatriculare/inregistrare pe numele sau.

Deci chiar imi trebuie o copie dupa carte in care sa figureze el ca proprietar SAU o copie dupa asigurare in momentul in care si-o face.
Buna ziua.
Am urmatoarea dilema: am vandut masina, am radiat-o de la primarie si am decis sa merg sa imi recuperez banii pe asigurare deoarece o facusem cu o luna inainte pe tot anul.
Asiguratorul mi-a spus ca e ok numai ca trebuie sa aduc si o copie dupa cartea masinii in care sa vada ei ca noul proprietar a inmatriculat-o pe numele lui.

Mi se pare foarte dubioasa situatia de vreme ce eu am radiat-o si nu mai am nicio treaba cu ea si vreau sa imi recuperez banii. Noul proprietar poate nici nu si-o mai inmatriculeaza.

Normele CSA spun ca am tot dreptul sa ii recuperez din moment ce nu o mai am in evidenta.

Ce parere aveti? Am interpretat eu ceva gresit?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,

De curand am achizitionat un autoturism pentru care fostul proprietar pretinde ca are numere si asigurare de Germania valabile pana in 2014. Din fericire am fost inspirat sa scriu un email la firma care apare ca asiguratoare. Acestia mi-au raspuns ca masina respectiva nu mai apare ca asigurata in Germania si ca polita care le-am dat-o este invalida.

Intrebarea mea este ce pot face? Ma ajuta la ceva sa depun o plangere penala? Imi imaginez ca sunt sanse infime (sau inexistente) sa imi mai recuperez banii de la fostul proprietar insa as vrea macar sa il ard, poate se invata minte.
Masina oricum o sa o dau la dezmembrari (sau chiar o sa imi pun capul sa o dezmembrez personal), nu vreau sa mai pateasca si altii mai stiu eu ce.

Cu stima,
Mircea D.
@Ciobanu Vasile: Multumesc de raspuns. Stiam insa ca trebuie sa fie si ea de fata la notar cand se face imputernicirea.

@ytrewq: Nu depunerea actelor era problema mea, ci cum pot sa fac contractul de vanzare-cumparare in numele sotiei deoarece ea nu poate sa fie de fata la pasul acela.
Multumesc insa ca mi-ai zis de posibilitatea mentionarii a mai multor persoane in certificatul de inmatriculare. Masina va fi inmatriculata pe brasov deoarece eu nu am inca domiciliul stabil aici, insa eu o voi folosi tot timpul deoarece sotia nu are carnet inca.
Ooo, super.
Multumesc din suflet de raspuns.
Ma gandesc ca mandatul se face la un notar, nu?
Buna ziua,

O intrebare scurta: Vreau sa cumpar un auto din alt judet. Problema este ca vreau sa o inmatriculez pe numele sotiei, insa nu vreau sa o iau si pe ea cu mine la cumparare ca este foarte departe. Deci contractul de vanzare-cumparare ar fi pe numele meu. Inca o problema(probabil) ar fi ca eu am domiciliul in buletin diferit de cel al sotiei.
Ce solutii am?
Multumesc anticipat.

P.S. Imi cer mii de scuze daca am gresit forum-ul, rog adminii sa il mute unde trebuie (sau sa imi dati un link daca s-a mai discutat asta, eu nu am gasit)
Buna ziua,

Am o intrebare legata de Revisal:
Cum pot eu, ca angajat, sa imi verific datele din Revisal pentru a ma asigura ca angajatorul nu face abuzuri.
Ca un exemplu, am o banuiala ca fostul angajator mi-ar fi incetat contractul cu alta litera decat cea trecuta in cererea semnata.
Va multumesc.
Mersi de raspuns freeelis.
O sa discut cu angajatorul poate reusesc sa il conving.