avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate opopa62

Activitate opopa62

Buna seara. Nu cred ca exista nici o sansa pt castig. Este la fel cum s-a intamplat cu 25% diminuare salarii la bugetari.Daca veti da in judecata s-ar putea sa pierdem pe fondul ca Romania este in criza financiara si sa ne invoce acolo niste legi pentru stabilirea unor masuri financiare pentru a scoate tara din criza. Pe acest fond si cu aceste verdicte cred ca viom pierde. Apropo eu sunt bugatra in aceeasi situatie cam ca si d-stra.
Din cate am citit aceasta transformare din contractual in functionar public nu este blocata cum sunt posturile vacante nu?
si inca ceva. Daca am terminat studiile Bolognia ma incadrez la functionar clasa I?
daca da in ce anume trebuie sa transform postul? Consilier, inspector, expert?
ce ma mai intereseaza .Dupa ce am avizul de la anfp trebuie sa il trimit la forul superior..adica Ministerul ? sa aduc la cunostinta faptul ca s-a facut transformarea? sau cum trebuie sa procedez?
acum sunt referent de specialitate II cu un salariu de incadrare de 1152 dupa lOG 10/2008. Dupa legea 330 am 1440 deoarece am vechime 25%, dar cred ca imi trebuie incadrarea dupa Og 10/2008. M-as bucura daca m-ati ajuta sa vad cam unde m-as incadra.Multumesc.
Care post sa il scoata la concurs?
este vorba de postul meu care este ocupat de mine referent de specialitate compartiment resurse umane pers contractuala?
Ma numesc Oana Popa lucrez la o institutie bugetara serviciu deconcentrat.Mentionez ca institutia unde lucrez este ordonator tertiar iar ordonator principal este Ministerul. Sunt pers contractuala si vreau sa transform postul in functionar public. Lucrez ca referent resurse umane am vechime in specialitatea studiilor 2 ani,licentiata in administratie publica studii Bolognia iar anul acesta termin si masterul.Ma intereseaza daca mai intai trebuie sa iau avizul de la anfp...in ce consta acest aviz?...sau trebuie sa cer aprobarea Ministerului de transformare a postului? Care sunt pasii?
Trebuie sa mai dau un examen cu un reprezentatnt de la ANFP? sarcinile din fisa postului sunt in totalitate cu prerogative de functie publica.
M-as putea incadra la gradul de asistent treapta I cu vechmea de doi ani?
Astept raspunsul d-stra care imi este de mare ajutor. Va multumesc.