avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate alexrac

Activitate alexrac

Buna ziua
Daca cineva poate sa ma ajute am urmatoarea speta:
Sunt un SRL care derulez proiecte europene POSDRU. Am proiecte incepute de un an de zile, in care am ales sa fac achizitiile publice in conf cu OUG 34/2006. Am trimis spre verificare la ANRMAP pe www.e-licitatie.ro o doc de atribuire, care mi-a fost respinsa pe motivul ca nu suntem autoritate contractanta.
Am incercat sa vb cu cei de la ANRMAP si le-am explicat ca de un an de zile facem achizitiile potrivit OUG 34.
De asemenea contractul de finantare a proiectului imi impunea sa aleg la inceput intre OUG 34 si Instructiunea 26, emisa de AMPOSDRU.
Ati mai avut o situatia similara?
Multumesc
Buna ziua
Vrem sa infiintam o sucursala/sediu secundar, fara pers juridica ( termenul de ''sediu secundar'' e recomandat de cei de la Administratia financiara sector 3 ) la o Fundatie.
In continutul OG 26/2000 se face referire numai la constituirea de filiala a unei fundatii, cu personalitate juridica, dar nu dorim asa ceva.
Intrebarea este daca si la infiintarea unei sucursale/sediu secundar se depune dosarul la Judecatoria competenta, cu hotarare autentificata de Consiliu Director?Sau doar hotarare a Consiliului Director, neautentificata la notar si fara a fi depusa la instanta?
Multumesc
Cum alegem pragul de achizitie publica in cadrul unui proiect finantat din fonduri europene - sa zicem POSDRU?
in functie de valoarea estimata a achizitiei cumulata pe tot proiectul ( 2 ani ), sau pe fiecare an de proiect?
OUG 34/2006 precizeaza ca pragul de 15.000 euro pt achiz directa se calculeaza pe cod CPV, pt un an bugetar.
Cum facem in speta de mai sus?
Multumesc