avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate Oarecine

Activitate Oarecine

Am o locuinta data spre inchiriere, contractul de inchiriere este inregistrat la Administratia Financiara, platesc impozit pentru inchiriere, dar nici cei de la Administratia Financiara nu stiu sa-mi spuna daca anul acesta voi plati si contributia pentru sanatate pe acest venit realizat. Am pus aceasta intrebare la casa de Asigurari de Sanatate dar nu am primit niciun raspuns de aproape 1 luna de zile. Mai am venituri din pensia lunara pentru limita de varsta cu vechime completa. Cunoasteti vreun act normativ care sa precizeze ceva in acest sens? Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns care sa-mi clarifice aceasta dilema! Multumesc mult!:sorry:
Daca pensia a a sosit in luna in care a murit titularul, nu e nici o problema. Problemele apar din momentul in care este incasata de alte persoane incepand cu luna urmatoare decesului titularului. Aceste probleme pot fi numai de ordin administrativ, prin imputarea pensiei incasate necuvenit, dar de cele mai multe ori pot fi si de natura penala. Mare atentie!
Buna ziua,
E vorba de OUG 107/2010, nu OUG 7/2010 cum, gresit am scris in mesajul anterior!!
In OUG nr.107/2010, pentru modificarea si completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, sunt prevazute cotele de contributie pe categorii de pensionari. Va rog mult sa-mi spuneti cum interpretati Dumneavoastra articolele 2, 7, 10 si 11 din aceasta OUG? De la ce cuantum al pensiei se retine acel 5,5% pentru contributia la fondul de asigurari de sanatate?
Multumesc mult!
In urma procesului de revizuire a Deciziei unei Curti de apel privind recalcularea pensiilor, proces judecat la Inalta Curte de Casatie si Justitie, am obtinut online Decizia ICCJ, dar nu stiu cum poate fi obtinuta motivarea acestei Decizii. Decizia Tribunalului - cu intreaga motivare - a fost primita acasa, pentru Decizia Curtii de Apel a fost necesara prezenta partii implicate la Curtea de Apel respectiva, dar care este procedeul pentru a fi cunoscuta Motivarea Deciziei ICCJ?
Multumesc mult!
Buna ziua,
Nu gasesc nicaieri Normele de aplicare a Legii 263 din 16 decembrie 2010 - Noua Lege a pensiilor - de aceea va rog sa-mi spuneti daca au aparut, iar daca au aparut, unde le pot gasi sa le descarc? Multumesc mult!
Am inteles ca sunt 4 riscuri acoperite de polita de asigurare obligatorie. Am facut o asigurare facultativa la o societate mare de asigurari, iar polita contine prevederea ca in cazul unei despagubiri pentru unul din cele 4 riscuri acoperite de polita obligatorie, despagubirea ar fi mai mica cu 20.000 de Euro, despagubire ce-ar acorda-o statul prin acea polita obligatorie. Eu nu am facut niciun fel de asigurare obligatorie pentru acea locuinta, ce se intampla in cazul eventualei produceri a unuia din cele 4 evenimente,riscuri acoperite de polita obligatorie? Este nevoie sa fac aceasta polita obligatorie, desi Legea imi da dreptul sa raman numai cu cea facultativa pana la expirarea ei? Multumesc!
Răspuns la discuția Aplicarea Legii 263/2010
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns! Mai am o rugaminte: un prieten de-al meu care a vazut raspunsul primit pentru mine, va roaga sa-i spuneti daca pensia sa i se recalculeaza. Se numeste FINIS GHEORGHE, s-a pensionat la data de 1.11.1983 in baza Legii nr. 3/1977, are vechime totala de 32 ani, 2 luni și 28 zile din care in fosta grupa I-a subteran 20 ani, 5 luni si 28 zile, a beneficiat de OUG 100/2008, si stagiul de cotizare pentru stabilirea punctajului mediu anual, aplicat in cazul sau, a fost de 30 de ani. Intrebarea ce v-o adreseaza cu respect este daca in cazul sau i se va recalcula pensia conform Art.169 din Legea 263/16.12.2010. Multumesc mult!
Am iesit la pensie la 1 mai 1999 din industria miniera conf. Legii 3/1977 si mi s-a recalculat pensia in 2007 conf. OUG nr. 4/2005. Mi se va recalcula perioada lucrata in fosta gr.I de munca, devenita grupa speciala, (perioada ce mi-a fost recalculata conform acelei OUG 4/2005) in conf. cu art. 100 din Legea 263/2010 ori mi se vor aplica prevederile art.169, alineat 2? Multumesc mult!