avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate elana50

Activitate elana50

buna ziua
am si o intrebare: o firma imobiliara infintata cu sediul intr-un anumit judet poate functiona si in alt judet?
trebuie neaparat un punct de lucru?
punctul de lucru poate sa fie un apartament inchiriat fara sa trebuiasca semnaturile vecinilor?
Buna ziua, am cumparat acum 2 luni 10 taurasi, pe care doresc sai cresc pana in luna august, vreau sa stiu daca ii duc la abator primesc subventia pentru taurasi in valoare de 550 ron?
Mentionez ca taurasi au fost fatati pe 10ianuarie si nu sa primit subventie de catre fostul proprietar.

Va multumesc!
Ce acte imi trebuie pentru un club de streaptease.
Va multumesc!
Buna ziua,
am citit undeva ca o firma nou infintata nu poate deveni platitoare de TVA(chiar daca alege la infintare de doreste sa fie SRL platitor de TVA) decat dupa un control al statului, chiar dupa infintare.
Si ca poate sa ii fie refuzat dreptul de a fi platitor de TVA
Discuție TVA
pot cere ca statul sa-mi returneze tva daca eu ,ipotetic,as fi cumparat marfa de 100000 de ron(depozit angro) +24000 tva, i in luna aceea nu as vinde nimic.
Eu cred ca pot cere tva platit (adica cei 24000)
am un magazin de materiale de contructii, de obicei exista materiale care nu se vand decat in 4-5 luni.
Vroiam sa tiu daca pot cere returnare de tva de la stat pt produsele nevandute in luna cand au fot achizitionate.
Nu stiu daca e bine ce s-a spus in acel topic.
Deoarece eu am Tva de recuperat de 9000 de lei si am auzit ca primesc bani imediat si dupa cateva luni o sa vina inspectorii de la fisc.
Si de aceea vreau sa stiu ce acte trebuie depuse si unde ?
Multumesc!
buna ziua,
as vrea sa stiu ce acte trebuie sa le aduci la fisc pt a cere returnare de tva.
Unde pot sa vad ce acte trebuie sa fac si sa le aduc la fisc?
Unde trebuie sa merg?
Poate oricine sa depuna actele?
multumesc!
Pana la suma de 10.000 lei tva de recuperat se ramburseaza fara control , daca este prima cerere de rambursare?
Fiind o firma recent infintata.
Răspuns la discuția Recuperare TVA
#
3. Pana la suma de 10.000 lei tva de recuperat se poate rambursa fara control , dar nu cred ca e cazul aici pt ca este prima cerere de rambursare
#
Cam asta vroiam sa stiu. Aflasem ca se fac rambusari fara control inainte la sume mai mici de 10000 de lei si vroiam sa stiu sigur daca se aplica si pentru firme care sunt la prima cerere de rambursare.
Multumesc