avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate irina.vas

Activitate irina.vas

Multumesc mult pentru raspuns !
Buna ziua. Tatal meu de anul trecut din august a fost in concediu medical, inclusiv luna asta. Acum a primit decizia de pensionare pe caz pe boala de la comisie si urmeaza sa-si depuna dosarul la casa de pensii. Teoretic, cu 1 septembrie, i se inchide contractul de munca. cei de la fabrica la care lucreaza au spus ca nu au cum sa-i plateasca concediul de odihna restant, din cauza ca contractul ii e suspendat din cauza concediului medical.
Va rog sa mi spuneti ce solutii exista sa-si primeasca banii pe concediul de odihna.
Multumesc
Discuție BO Avalizat
Buna,
Pana in mai 2013 am fost administratorul unei firme. In oct 2012, am avut un BO avalizat de mine refuzat de banca. Din 2012 pana acum , am tot platit sume partiale din BO, eu personal, chiar daca nu am mai fost in firma. Debitorul mi-a spus ca daca nu ii platesc toata suma acum, va incepe executarea silita pe numele meu. Ca bunuri persoanale am un apartament luat cu Prima casa, girat la banca in 28 de ani si cam atat. Sunt si salariata.
Se poate ca dupa 2 ani de la refuzul BO sa inceapa executarea? In afara de poprire pe salar, are ce sa-mi faca?

Multumesc
Buna ziua !
In 2012 eram administratorul unui SRL. Am avut un BO avalizat refuzat. Am cesionat creditorului tot ce aveam de incasat de la 2 societati cu care aveam contracte.Cele 2 societati au intrat in insolventa, si nu s-a mai recuperat nici un ban. De un an nu mai sunt administrator la firma respectiva. Este posibil ca acum , dupa 2 ani sa se ajunga la executare silita pe numele meu ?
Multumesc !
Buna. UN prieten are o Sentinta definitiva de 14 ani pentru inselaciune PE legea cecului. Cum Se Poate beneficia de reducerea pedepsei dupa aplicarea noului cod si care poate fi Sentinta maxima primita? Multumesc !
Buna ziua,

Care este obligatia unei societati comerciale in momentul cand o angajata intra in concediu prenatal, apoi in concediu de crestere a copilului?
Mai exact:
1. Unde trebuie inregistrat concediul medical( CAS, finante)? Se inregistreaza si in revisal?
2. In momentul in care incepe concediul de crestere al copilului, in revisal se suspenda contractul?

Multumesc
Buna,

Sunt administratorul unei societati si am si angajare facuta pe 2 ore/zi. Pe langa angajarea la firma mea mai sunt angajata si la o banca cu 8ore/zi. De saptamana viitoare intru in concediu de maternitate.
Cum se procedeaza cu concediul de maternitate si concediul pentru cresterea copilului? Trebuie inregistrat pe ambele firme?
Răspuns la discuția Calcul concediu de maternitate
Multumesc !:)
Răspuns la discuția Calcul concediu de maternitate
Nu am avut risc maternal. Am lucrat in fiecare zi lucratoare. Exceptie au fost 5 zile de CO si 2 zile de concediu medical.
Buna ziua,
De la 1 aprilie urmeaza sa intru in concediu de maternitate. Media veniturilor brute din ultimele 6 luni ( am calculat inclusiv februarie si martie), a fi de 23.000 de lei.
Care este modalitatea de calcul pentru concediul de maternitate? Cam cat o sa primesc lunar cat o sa fiu in concediu de maternitate?

Multumesc