Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu de maternitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu de maternitate

Buna ziua,
De la 1 aprilie urmeaza sa intru in concediu de maternitate. Media veniturilor brute din ultimele 6 luni ( am calculat inclusiv februarie si martie), a fi de 23.000 de lei.
Care este modalitatea de calcul pentru concediul de maternitate? Cam cat o sa primesc lunar cat o sa fiu in concediu de maternitate?

Multumesc
Trebuie sa ne spuneti si zilele lucrate (ati avut si risc maternal?) in aceste 6 luni, excluzand CFP, absente nemotivate, etc. care nu se iau in calcul la determinarea Mzbci...

Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul (Mzbci).
Nu am avut risc maternal. Am lucrat in fiecare zi lucratoare. Exceptie au fost 5 zile de CO si 2 zile de concediu medical.
In acest caz, Mzbci este 182.54 lei iar in aprilie, spre ex. o sa primiti 85% din 4015.88 lei, adica 3413.50 lei brut. Indemnizatia de maternitate nu se impoziteaza, vi se va retine doar CAS 78 lei si deci net veti incasa 3335.50 lei...
Multumesc !:)