Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu prenatal- inregistrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu prenatal- inregistrare

Buna ziua,

Care este obligatia unei societati comerciale in momentul cand o angajata intra in concediu prenatal, apoi in concediu de crestere a copilului?
Mai exact:
1. Unde trebuie inregistrat concediul medical( CAS, finante)? Se inregistreaza si in revisal?
2. In momentul in care incepe concediul de crestere al copilului, in revisal se suspenda contractul?

Multumesc
1. Concediul medical nu se inregistreaza in REVISAL. C.i.m se suspenda de drept in acest caz.
Concediul medical nu se inregistreaza nici la ANAF nici la CAS. La Casa de Sanatate depuneti numai exemplarul 2 al concediului medical in vederea recuperarii sumelor suportate din FNUASS.
2. Daca se decide suspendarea c.i.m pentru CCC este obligatorie inregistrarea in REVISAL.
irina.vas a scris:

Buna ziua,
....
1. Unde trebuie inregistrat concediul medical( CAS, finante)? Se inregistreaza si in revisal?
2. In momentul in care incepe concediul de crestere al copilului, in revisal se suspenda contractul?
.....

Concediul medical se inregistreaza in contabilitatea angajatorului ... acesta il plateste si apoi isi recupereaza banii de la Casa de Asigurari de Sanatate.

In revisal se completeaza suspendarea c.i.m. care apoi se va transmite la ITM, in termen de 20 de zile lucratoare de la data intrarii in CCC.

Cornel Vasile, Consilier juridic