avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate marianu20

Activitate marianu20

Multumesc. Textul l-am gasit si eu pe google doar ca poate fi interpretat si tocmai din aceasta cauza am intrebat, poate ma poate lamuri o persoana cu experienta in sfera aceasta, pentru ca ocazional este un termen foarte generic si fiecare il interpreteaza dupa propriul interes: administratorul SRL poate considera ocazional ca fiind de 3 ori pe saptamana, organul care amendeaza poate considera ocazional de 3 ori pe an.
Buna ziua!
Colaborarea dintre un SRL si o persoana fizica, prin conventia civila, cat de des se poate efectua? Spre exemplu, in cazul celor care canta la nunti, fiind activitate sezoniera, preponderent in weekend-uri si care nu genereaza venituri atat de mari incat sa fie rentabila angajarea, fie ea si pe termen limitat. Sau colaborarea cu o persoana ce face ocazional inregistrari in studio, ori cu cineva care face ocazional (fara o frecventa stabila, uneori de 2-3 ori pe saptamana, pauza 1-2 luni, o saptamana filmari, pauza 3 luni, etc).
Sau cum se pot face aceste colaborari in temeiul legii, avand in vedere caracterul temporar, ocazional si faptul ca activitatile nu genereaza venituri mari.
Multumesc!
Buna ziua.
Vin cu o intrebare care cred ca va priveste inclusiv pe dumneavoastra si care, din punctul meu de vedere, reprezinta inechitate si discriminare. Va ridic problema contribuitiei de 10% din salariu catre Sanatate, care, din punctul meu de vedere reprezinta in primul rand o discriminare intre angajatii cu salariul minim pe economie si cei care au salarii mai mari pe cartea de munca. Practic, la un salariu minim pe economie se cotizeaza ~140 lei iar la un salariu de 10000 lei, spre exemplu, ~1000 de lei. Cand vine vorba despre serviciile medicale, in schimb, cu totii avem acces la fix acelasi pachet medical, lucru cu care nu sunt absolut deloc de acord. Din punctul meu de vedere, atat timp cat beneficiam cu totii de acelasi tratament din punct de vedere medical, atunci cu totii ar trebui sa cotizam la nivelul salariului minim pe economie.
In cele din urma, intrebarea este daca se poate deschide o actiune in instanta in sensul acesta (sa se plafoneze cotizatia catre sanatate la nivelul salariului minim pe economie) si in cazul in care are succes, daca se pot recupera sumele platite pana acum.
Ca si eventual precedent, din cate stiu, exista un avocat din tara care si-a anulat pentru dansul prin actiune in instanta in totalitate cotizatia pentru Sanatate.
Multumesc!
Discuție Forum GDPR
Cred ca ar fi util sa deschideti o categorie noua pe forum si anume GDPR, unde sa fie incluse toate discutiile, intrebarile si raspunsurile pe aceasta tema.
Buna ziua.
Formatiile muzicale care se promoveaza pe youtube/retele de socializare cu filmari/fotografii in care apar si nuntasii, personalul restaurantului, etc, incalca legislatia GDPR?
Discuție Cedare pod bloc
Bună ziua. În cazul în care unul sau mai mulți vecini doresc să îmi cedeze cota parte din podul blocului având în vedere că acoperișul trebuie inlocuit și nu doresc să contribuie la reparații, care sunt pasii de urmat? Înainte se rezolva la notar, însă acum am înteles că se face prin Hotărâre judecătorească și nu stiu care sunt pasii de urmat. Multumesc!
Poate ma poate lamuri cineva, totusi, poate a mai avut speta aceasta. Fiind incadrat ca profesor de desen la o Scoala Populara de Arte nu pot da gradele didactice iar ca si motiv se invoca faptul ca aceasta apartine de Ministerul Culturii. Desi sunt incadrat ca PROFESOR DESEN, mi se ia in considerare Definitivatul (care este si obligatoriu), salarizarea se face conform grilelor de profesori, insa pentru a putea da Gradele Didactice este necesar sa am norma intreaga la o scoala normala. Avand in vedere ca am deja norma intreaga la Scoala Populara de Arte, unde sunt si titular, cum as putea merge pe 2 norme? Cum poate fi normala aceasta situatie si exista, oare, iesire din ea? Singurul lucru care ma intereseaza este sa mi se ia in considerare vechimea de la Scoala Populara pentru a putea da Gradele Didactice! Multumesc!
Si o fi avand si un temei legal?Practici sunt multe...doar ca o mare parte nu sunt si legale. As da niste exemple dar cred ca sunteti in cunostinta de cauza...Mie tot imi da cu virgula...cum pot fi obligat sa platesc niste servicii de care nu am beneficiat? Daca ar veni maine la dumneavoastra o terta persoana si v-ar cere o anumita suma de bani, pe care ar fi imprumutat-o fostului proprietar? Asta se cheama constrangere ce fac dumnealor...ca sa isi minimizeze costurile de recuperari creante...se spala pe maini...Romtelecom de ce mi-a facut contract pe aceiasi adresa, cu toate ca inainte existau 2 contracte cu datorii...oamenii au actionat in instanta debitorii si si-au recuperat (probabil) creantele. Inca mi-a si zis doamna de la e.on ca sunt pe punctul de a o actiona in instanta pe debitoare....deci?!
Conventia se refera la faptul ca notarii, atunci cand incheie un contract trimit o solicitare catre e.on prin care sa se aduca la cunostinta existenta unor eventuale datorii. Este posibil ca doamna notar sa fi trimis, insa casa fiind pe numele sotului, iar contractul cu e.on pe numele fostei sotii este posibil sa fi primit raspuns negativ. Oricum, nu este problema mea.
Nu mi se pare normal ce fac domnii de la e.on. Multumesc pentru sugestie si am sa vorbesc cu un avocat ca la sfarsit sa trecem ca in cazul in care se refuza transferul pe numele meu si deschiderea curentului o sa ne revedem in instanta pentru ca mi se refuza dreptul la o viata de familie normala, sunt constrans sa platesc datorii care nu imi apartin si pe care nu l-am acceptat prin vreun act autentic (nici macar nu stiam de existenta lor), avand in vedere faptul ca nu am avut niciodata contract, recuperarea creantelor de la debitor fiind problema lor. De asemenea am sa specific ca voi cere daune morale in instanta, calculate incepand cu ziua remiterii solicitarii in scris respective.

MonicaHanganu a scris:

Este un abuz, daca spun ca au o conventie cu notarii, atunci sa se indrepte impotriva notarului pentru recuperarea debitelor.
Trimiteti o notificare prin avocat sa va faca conectarea, pentru ca ei nu au avut niciun contract semnat cu dumneavoastra si pe care nu l-ati respectat.


Contractul de vanzare-cumparare este autentificat la notar. La e.on mi-a zis ca ei au o conventie cu notarii prin care acestia cer adeverinta cu datoriile. Ideea este ca proprietarul a divortat iar la divort casa i-a ramas lui. Datoriile sunt pe numele fostei sotii si nu pe al lui. Si mi se pare cam tras de par sa nu stii de o datorie de 40 mil, mai ales daca esti deconectat pentru neplata. Apoi nu am nici un act prin care el sa recunoasca debitul dar nici eu nu mi-am asumat printr-un act ca preiau debitul inregistrat catre e.on, o data cu incheierea actului de vanzare-cumparare. Totusi, E.on au voie sa refuze conectarea atat timp cat debitorul nu sunt eu? Mie mi se pare un abuz!