Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Colaborarea dintre un SRL si o persoana fizica, prin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Colaborarea dintre un SRL si o persoana fizica, prin conventie civila

Buna ziua!
Colaborarea dintre un SRL si o persoana fizica, prin conventia civila, cat de des se poate efectua? Spre exemplu, in cazul celor care canta la nunti, fiind activitate sezoniera, preponderent in weekend-uri si care nu genereaza venituri atat de mari incat sa fie rentabila angajarea, fie ea si pe termen limitat. Sau colaborarea cu o persoana ce face ocazional inregistrari in studio, ori cu cineva care face ocazional (fara o frecventa stabila, uneori de 2-3 ori pe saptamana, pauza 1-2 luni, o saptamana filmari, pauza 3 luni, etc).
Sau cum se pot face aceste colaborari in temeiul legii, avand in vedere caracterul temporar, ocazional si faptul ca activitatile nu genereaza venituri mari.
Multumesc!
Colaborarea dintre un SRL si o persoana fizica, prin conventia civila/contract de prestrai servicii, este posibila doar pentru activitati ocazionale.

Trebuie respectate conditiile impuse de art.7 din Codul Fiscal pentru activitatea independentă - orice activitate desfăşurată de către o persoană fizică în scopul obţinerii de venituri, care îndeplineşte cel puţin 4 dintre următoarele criterii:
3.1. persoana fizică dispune de libertatea de alegere a locului şi a modului de desfăşurare a activităţii, precum şi a programului de lucru;
3.2. persoana fizică dispune de libertatea de a desfăşura activitatea pentru mai mulţi clienţi;
3.3. riscurile inerente activităţii sunt asumate de către persoana fizică ce desfăşoară activitatea;
3.4. activitatea se realizează prin utilizarea patrimoniului persoanei fizice care o desfăşoară;
3.5. activitatea se realizează de persoana fizică prin utilizarea capacităţii intelectuale şi/sau a prestaţiei fizice a acesteia, în funcţie de specificul activităţii;
3.6. persoana fizică face parte dintr-un corp/ordin profesional cu rol de reprezentare, reglementare şi supraveghere a profesiei desfăşurate, potrivit actelor normative speciale care reglementează organizarea şi exercitarea profesiei respective;
3.7. persoana fizică dispune de libertatea de a desfăşura activitatea direct, cu personal angajat sau prin colaborare cu terţe persoane în condiţiile legii;
Multumesc. Textul l-am gasit si eu pe google doar ca poate fi interpretat si tocmai din aceasta cauza am intrebat, poate ma poate lamuri o persoana cu experienta in sfera aceasta, pentru ca ocazional este un termen foarte generic si fiecare il interpreteaza dupa propriul interes: administratorul SRL poate considera ocazional ca fiind de 3 ori pe saptamana, organul care amendeaza poate considera ocazional de 3 ori pe an.
Intr-adevar, asa poate fi ... dar cel mai bine intrebati la ANAF, intrucat ei sunt cei care controleaza/sanctioneaza.