avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate olteanu dumitru

Activitate olteanu dumitru

Discuție DECLARATII ANAF
In aug 2009 am suspendat societatea eu fiind administrator unic.
De atunci m-am angajat la alte societati si nu am mai depus nici o declaratie sau decont.
Recent am primit o instiintare sa merg sa depun declaratiile si decontul pe anul 2011daca nu primesc amenda .
E corect?Daca doi ani nu am depus acum ce rost au?
Am lucrat la o firma ca sofer profesionist pe TIR curse RO-TR pina la data de 12.07.2012(incepind cu 04.04.2012).Pe aceasta perioada firma nu mi-a acordat deloc salariul stabilit prevalindu-se de faptul ca are seduil social la ARAD si deconturile erau trimise prin curierat dupa fiecare cursa incheiata in RO iar la telefon imi spunea ca o sa se uite pe deconturi dar ca nu are timp.Itre timp intervenea o noua cursa de efectuat si tot asa pina cind mi-am dat demisia.Ce pot face ca sa recuperez banii?Daca nu e alta cale decit prin judecatorie ma lipsesc.
Recent am (17.02.2012) am fost angajat de catre o societate si mi s-a incheiat contract de munca pe 1 luna respectiv 20.02.2012-20.03.2012 iar eu stiu ca la contractul individual se incheie pe durata nedeterminata iar pe durata determinata in conditii exprese prevazute de lege.
Ce lege prevede aceste conditii si care sunt ele.
In cazul meu daca incheierea este ilegala ce pot face?
Multumesc
Am avut o matuse cu domiciliul in Ploiesti (sora tatalui meu) si care care a decedat in 2005 lasindu-ne(suntem 3 bfrati) prin testament 1/2 din casa detinuta impreuna cu sotul ei care in 2007 adecedat si el.
Dar matusa are si 20000 mp teren arabil in raza loclitatii CORBII MARI-DAMBOVITA (suprafata facind parte dintr-o suprafata de50000mp pe care a mostenit-o impreuna cu tata de la tatal lor.S-a facut succesiunea dupa tatl lor si s-au inteles tata sa ia 30000mp si sora 20000mp)
Problema este ca aceasta suprafata detinuta de matusa a ramas in aer deoarece nu este trecuta pe testament si deci nu este lasata mostenire niciunuia din cei 3 nepoti
Sora mea care traieste tot in PLOIESTI a deschi succesiunea in urma decesului matusii dar nu a declarat si suprafata de 20000mp deoarece nu a stiut de aceasta .
Cum putem intra in posesia acestei suprafete de teren(matusa nu a avut copii)
Exista un adevar in urmatoarele si anume ca daca demonstrezi ca ai muncit timp de 20ani o suprafata de teren arabil devii stapin automat pe acea suprafata bineinteles ma gindesc la o actiune in instanta.

Va multumesc anticipat
AM LUCRAT PINA LA 03.01.2012 LA O FIRMA TURCEASCA DE TRANSPORT PE TIR(EU SUNT SOFER PROFESIONIST) CIND MI-AM DEPUS DEMISIA.
LA ACEASTA DATA AM FACUT SI DECONTUL PENTRU ULTIMA CURSA EFECTUATA DAR ANGAJATORUL NU A VRUT (CU ABUZ DE PUTERE)SA-MI IA IN CALCUL KILOMETRII PARCURSI CI MAI PUTIN CU 140KM SI DE AICI A INCEPUT DISCUTIILE IN CONTRADICTORIU ANGAJATORUL MERGIND PINA LA A-MI INERZICE PARASIREA DOMICILIULUI FIRMEI SITUATIE IN CARE AM FOST OBLIGAT SA APELEZ 112 SI CU AJUTORUL POLITIEI AM PUTUT SA PLEC DIN SEDIU.
ASADAR NU MIS-A PLATIT ULTIMA CURSA EFECTUATA SI SALARIUL PE LUNA DEC.2011
CE POT SA FAC SA-MI RECUPEREZ DREPTURILE SALARIALE ?
DE ASEMENEA NU MI S-A ACORDAT CONCEDIUL DE ODIHNA PE PERIOADA LUCRATA LA FIRMA
MULTUMESC PENTRU RASPUNS ,ANTICIPAT
Lucrez la o firma de constructii ca sofer profesionist din oct. 2010.
La interviu mi s-a promis mai multe lucruri printre care si faptul ca pe perioada de iarna au de munca (au contracte de deszapezire etc.),ca acum sa-mi spuna ca nu au ce sa-mi dea de munca si m-au trimis la atelierul de sudura unde prestez munca necalificata(carat de bucati de metal foarte grele etc.)
La salariu nu au umblat dar daca nu sofez imi ies din mina ceea ce nu vreau.
Ce pot face?
Sunt sofer profesionist la o societate comerciala din capitala si ma deplasez frecvent cu camionul cu marfa la distante de la 40km la 120km pe sens si ca timp intotdeauna peste 9 ore.Sunt situatii cind plec gol si pina ma intorc cu marfa dureaza 3 zile consecutiv dormind in cabina.
Societaea este obligata sa-mi acorde diurna?
Daca imi da bonuri de masa poate sa-mi retina din ele daca imi acorda diurna?