avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate MariaC23

Activitate MariaC23

Am fost victima unei fraude prin telefon cu 60 euro, mi s-a facturat 358 ron si am scadenta la plata. Eu nu vreau sa o platesc .Intreabarea este ca am contract pe doi ani. Poate sa ma dea in judecata?
multumesc!
Buna ziua,
Conform art. 103 al 1 lit c din oug195/2002 privind circulatia pe drumutile publice mi s-a suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 90 zile incepand cu data 25 08 2011.
Conform prvederilor art .106 al 1 din oug 195/2002 republicat pana la expirarea perioadei de suspendare ca trebuie sa ma prezint la Serviciul Rutier pentru verificarea cunosterii regulilor de circulatie. In caz de neprezentare sau de nepromovare a testului perioada de suspendare se mareste cu 30 zile.
Intrebarea mea este daca dupa cele 120 de zile mi se restitue permisul?
multumesc!
Dar daca nu mi-a expirat inca contractul o sa-mi accepte rezilierea contractului?

Da, dar au spus ca nu prea isi are rostul ca oricum nu ii pot prinde!
Si ce spuneti de faptul ca am fost la politie si nici macar nu a vrut sa imi ia plangerea, asta e romania si asta ne ocupa tot timpul!
Buna ziua

Eu as vrea sa trec de la abonament, dar abonamentul meu inca nu a expirat si, mai am si o suma de 30 eur restanta pe care nu vreau sa o platesc ca am fost cazul unei inselaciuni pe fata din partea unor hecari. Credeti ca ma vor lasa sa trec la cartela si sa imi pastrez si numarul si sa nici nu platesc suma aceea. Ce parere aveti?

Multumesc!

Răspuns la discuția concediu de odihna
Multumesc!
Buna ziua

Eu am inceput lucrul din 10.01.2011, si din 08.03-08.05 am fost in concediu fara plata, atunci pana in luna august cate zile de concediu am dreptul legal sa imi iau. Cum se calculeaza zilele de concediu de odihna, in functie de lunile lucrate? As mai vrea sa stiu si cum se calculeaza la salar o ora in plus fata de programul care l-am avut inainte si ce suma ar trebui legal sa primesc lunar. Orele lucrate sambata daca lucrez 5 ore tot a doua sambata, cum se calculeaza la salar?

Va multumesc!