Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendarea permisului de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendarea permisului de conducere

Buna ziua,
Conform art. 103 al 1 lit c din oug195/2002 privind circulatia pe drumutile publice mi s-a suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 90 zile incepand cu data 25 08 2011.
Conform prvederilor art .106 al 1 din oug 195/2002 republicat pana la expirarea perioadei de suspendare ca trebuie sa ma prezint la Serviciul Rutier pentru verificarea cunosterii regulilor de circulatie. In caz de neprezentare sau de nepromovare a testului perioada de suspendare se mareste cu 30 zile.
Intrebarea mea este daca dupa cele 120 de zile mi se restitue permisul?
Textul de lege citat chiar de dvs. spune clar:
În cazul neprezentării la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării la reguli de circulaţie sau nepromovarea testului de cunoaştere, perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se prelungeste cu 30 de zile
Asta inseamna ca dupa 90+30=120 veti primi carnetul inapoi.
multumesc!