avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendarea permisului de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendarea permisului de conducere

Buna ziua,
Conform art. 103 al 1 lit c din oug195/2002 privind circulatia pe drumutile publice mi s-a suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 90 zile incepand cu data 25 08 2011.
Conform prvederilor art .106 al 1 din oug 195/2002 republicat pana la expirarea perioadei de suspendare ca trebuie sa ma prezint la Serviciul Rutier pentru verificarea cunosterii regulilor de circulatie. In caz de neprezentare sau de nepromovare a testului perioada de suspendare se mareste cu 30 zile.
Intrebarea mea este daca dupa cele 120 de zile mi se restitue permisul?
Cel mai recent răspuns: MariaC23 , utilizator 20:03, 2 Septembrie 2011
Textul de lege citat chiar de dvs. spune clar:
În cazul neprezentării la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării la reguli de circulaţie sau nepromovarea testului de cunoaştere, perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se prelungeste cu 30 de zile
Asta inseamna ca dupa 90+30=120 veti primi carnetul inapoi.
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendarea permisului auto gabi22alex gabi22alex in cazul suspendarii permisului auto pe o perioada de 90 de zile din cauza consumului de alcool,este obligatorie sustinerea testului de 15 intrebari pt a primi ... (vezi toată discuția)
Ordonanta suspendare permis Oana912256 Oana912256 Buna ziua!! Zilele trecute am primit in cele din urma de la Serviciul Rutier instiintarea referitoare la suspendarea permisului auto din urma unui accident ... (vezi toată discuția)
Renuntare urmarire penala SorinRBS SorinRBS Buna ziua, Vineri 08.09.2017 am termen la judecatoria Cornetu pentru renuntare la urmarire penala in legatura cu un dosar de conducere fara permis. Sa ... (vezi toată discuția)