avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate viorelus

Activitate viorelus

Cartea de identitate( buletinul) se poate schimba numai la primaria unde ai domiciliul?Se schimba anul acesta toate cartile de identitate coform unei directive UE.?
Se poate obtine de la ANCPI extras CF daca nu stii nr. cartii funciare,dar stii dispunerea imobilelor,adresa si numele proprietarilor?Parintii au decedat,iar eu nu cunosc date despre inscrierea imobilelor detinute in CF ,registrul agricol,titluri de proprietate.Cum ar trebui sa procedez pentru identificarea acestora.
Cum se plateste taxa de 1% avand in vedere ca deschid succesiunea la peste 2 ani de la decesul tatei ,si la 7 luni de la decesul mamei?Sau,* inca sunt salvat*?
Multumesc!
Succesiune:Tata decedat in2018,Mama in 2020.Suntem doi frati.Nu s-a facut succesiunea dupa tata si nu s-au depus acte de acceptare la termenul de 1 an de la decesul tatalui.Acum vrem sa facem succesiunea dupa mama.Care ar fi pasii de urmat ?Am ingreunat demersul nefacind succesiunea cat mama era in viata?Va multumesc!
Cum pot verifica daca ,contractul individual de munca este inregistrat in REVISAL? Cum pot afla daca angajatorul plateste ,la zi contributiile mele catre stat?
Vreau sa ma angajez la o scoala de soferi ca instructor auto,cu masina personala care indeplineste toate criteriile legale ,la zi.Pentru masina, ce acte se intocmesc cu angajatorul?
Buna seara!Poate un militar iesit la pensie in baza legii 263 din 2010 sa solicite ramanerea in sistemul public de pensii ,chiar daca legea pensiilor militare,intrata in vigoare la 01.01.2016,prevede ca pensiile astfel stabilite devin pensii militare? Va multumesc!
Discuție angajare
Daca la angajarea mea ca psiholog intr_o institutie bugetara se cere un an vechime ca psiholog stagiar ,aceasta conditie se considera indeplinita daca am lucrat 3 ani in cabinet individual propriu, ca psiholog clinician?Care este dovada atestarii stagiului?
Exista deducere la impozitul pe pensie daca ai persoane in interetinere? Daca nu care este ratiunea?