avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate anelisagreeb

Activitate anelisagreeb

Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns. Nu m-ati lamurit cu partea a doua: pe trimestrul III al acestui an am facturi in fiecare luna (iulie, august, septembrie), iar angajati am abia incepand cu data de 18 august. Voi plati 1% si la facturile din luna iulie si la cele din august de dinaintea angajarilor? Asta era subiectul care ma interesa mai tare, fiindca despre restul am citit prin multe locuri si am priceput despre ce este vorba. Daca aveti un raspuns si pentru acest aspect, v-as multumi foarte mult. O zi buna!
Buna ziua,

Doresc sa pun si eu in vedere urmatorul lucru. Contabilul mi-a comunicat ca voi plati impozit 1% din venit (firma este micro) pentru toate facturile din trimestrul III, chiar daca firma va avea angajati doar incepand cu data de 28 august 2017 (practic doar pentru o luna din acest trimestru). Mentionez ca am facturi incasate pe parcursul fiecarei luni a trimestrului acesta. Mi se pare cam improbabil sa platesc si la facturile de dinaintea angajarilor tot 1%. Ma poate ajuta cineva?

Multumesc anticipat.
Am deschis mai multe topicuri, dar nu pe aceeasi tema. Intre timp am aflat procedura, care este cea spusa de dvs., si am demarat actiunile. Merge foarte greu, drumul este anevoios. Se poate foarte bine si fara avocat, procedura in sine este simpla, dar dureaza termenele foarte mult. Problema nu este insa de la Judecatorie. Acolo intr-un final a iesit decizia. Problema este de la Autoritatea Tutelara, care ne baga pe toti in aceeasi oala si, desi aducem dovezi clare si le aratam ca mama noastra sta deja intr-un camin particular specializat pe boala ei, care costa o gramada de bani, ancheta lor se intinde pe un aberant drum lung. In fine, Miluma.....inarmeaza-te cu multa rabdare, mergi la Judecatoria de care apartii si obtine toate informatiile. Oricum asta-i partea simpla. Dupa ce ti-a iesit decizia finala, trebuie sa mergi la Autoritatea Tutelara sa te declari tutorele mamei tale, apoi sa instiintezi aceasta autoritate ca vrei sa vinzi apartamentul mamei. Ei vor deschide ancheta, in care tu trebuie sa demonstrezi de ce vrei sa vinzi apartamentul. Succes mare.
Răspuns la discuția radiere auto
Buna ziua,
Si eu ma aflu intr-o situatie similara. Fostul meu sot a dat masina cumparata inaine de casatorie pe numele meu, unui amic ca sa-i foloseasca piesele, binenteles fara acte si din acest motiv eu platesc de ani de zile impozit la o masina pe care nu o mai am din 2004. Am toate actele ei (talonul, cartea de identitate a vehicolului, numere) si auzisem ca daca demonstrezi ca ai un teren proprietate personala unde sa o depozitezi o poti radia de la circa financiara. Ne poate ajuta si pe noi cineva?
Eu nu am cum sa mai dau in veci de persoana la care a ajuns masina mea (care oricum a fost deja folosita pentru piese, persoana respectiva avand la randul ei un Oltcit) si efectiv m-am saturat sa platesc un impozit degeaba.
Multumesc mult. Am trimis mesaj cu mail-ul.
Perfect. Multumesc mult.
Pentru hotararea AGA, pot sa reproduc hotararea intiala la care sa scriu doar ca se prelungeste mandatul tot cu 4 ani cum era si in Actul Constitutiv (pe care inteleg ca nu-l mai refac) si sa semnez eu si gata?
Are cineva si un model care a fost deja acceptat la Reg. Com. pentru Hotararea AGA de perlungire a mandatului adminsitratorului?
Pai daca aceasta conditie era indeplinita acum 4 ani, de ce nu ar mai fi si in prezent? Si de ce ar fi nevoie sa imi autentifice un notar o declaratie pe propria raspundere?
Ar mai fi de stiut daca trebuie si cazier fiscal.
Multumesc mult de raspunsurile date.
Buna ziua,
As dori sa ma ajute si pe mine cineva care stie exact ce trebuie sa fac ca sa prelungesc mandatul de administrator la firma pe care o detin. Mentionez ca eu am fost administrator (fiind totodata si asociat) si doresc sa raman in continuare tot eu administrator. Mi s-a spus ca pot face hotararea AGA si sub semnatura privata (si mi-a zis doamna de la Reg. Com., subliniind, doar daca stiu sa o fac) si fara a merge la un notar sau avocat. Nu vreau sa schimb nimic referitor la firma, totul ramane la fel, doar ca doresc sa prelungesc un mandat care a expirat acum o luna.
Ar mai fi de stiut ce se intampla cu Actul Constitutiv al firmei, din moment ce in el era trecut ca mandatul administratorului este 4 ani (care s-au si scurs)? Trebuie refacut? Parca imi amintesc ca era mentionat ca se poate prelungi automat sau ceva de genul.
Doresc informatii pertinente sau poate chiar un draft de completat si ceva indicatii, daca este cazul, despre cum pot sa nu mai dau bani si sa fac aceasta hotararea AGA de prelungire a mandatului administratorului sub semnatura privata.
Multumesc si astept cu nerabdare raspuns.
Buna ziua,
Vin si eu cu o intrebare: doresc sa vand un apartament care este achizitionat in 2002. Stiu ca impozitul este 2%, numai ca pretul apartamentului este mai mic decat cel pretul minim din grila notarului. Acea grila este aberanta si in realitate, in Braila, apartamentele nu se mai vand demult la preturile acelea. Intrebarea este: acei 2% se aplica la pretul real de vanzare sau la pretul minim din grila notarului. concret, eu nu am cum sa vand acest apartament sub nicio forma cu mai mult de 80.000 RON, iar pretul minim din grila notarului, pentru zona respectiva, este 90.000 RON.
Multumesc si astept cu nerabdare un raspuns.
Multumesc mult de raspuns.
Sunt foarte dezamagita de sistemul acesta si de incompetenta in randul persoanelor care ar trebui sa te informeze.
Cum am platit la Sanatate muuullltiii bani din care nu mi-am luat nici macar o reteta compensatat, puteam foarte bine sa platesc si cativa leuti la Pensii .... era oricum mult mai putin decat la Sanatate....dar na.
Ma rog.
Credeti ca exista posibilitatea sa ma oblige sa platesc mai mult decat 31.3% din venitul minim valabil atunci (adica sa ma oblige sa platesc la venitul realizat?).