avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters192068

Activitate ContSters192068

Sunt pensionar, sotia (fara venituri) are domiciliul intr-un judet,iar eu am domiciliul in alt judet, (in cartile de identitate). Poate avea calitatea de coasigurat eu fiind itretinatorul ???
Am facut Scoala profesionala de 3 ani la zi tip ULM (ucenicie la locul de munca) cu practica in uzina,intre anii 1971-1974, ani in care am primit bursa,apoi angajat direct cu categoria a II-a in intreprinderea cu care era facut contractul.Am primit ordin de incorporare,am facut lichidarea in septembrie 1974,in octombrie 1974 am plecat in armata,stagiul de 2 ani,apoi reangajare la aceeasi intreprindere in noiembrie 1976.
Mentionez ca: - angajarea, scoala-intreprindere > lichidarea, intreprindere-incorporare si apoi reangajare dupa stagiul militar, s-au facut in termenul si litera legii din acea vreme.
In legile de-atunci se spunea ca toate acestea vor intra in calcul cand vom iesi la pensie. Am primit decizia de pensie limita de varsta de doua zile, dar calculul incepe cu noiembrie 1976. Mai este ,,valabil", m-ar ajuta la punctaj ???
Multumesc anticipat
Multumesc,doamna Gabriela,asa voi proceda.
Aceeasi situatie,cu diferenta ca.......pot vinde daca cumparatorii sunt de acord cu ramanerea rudei in casa,si in acest caz daca mai este nevoie de semnatura sau acordul rudei ???

Da,am fost,dansii iti elibereaza o ,,DECIZIA MEDICALA ASUPRA CAPACITATII DE MUNCA Nr.xxx din data ZZ/LL/A ...in care spune ca esti pensionat 12 luni.Cu acea decizie am fost la intreprindere si apoi la acea casa de pensii numita de mine (Y) cu toate actele care mi le-au cerut.Asta fiind valabil pentru ultima operatie din toamna lui 2014.
Deci toate acestea din 2015 exista, dar ei mai vor,......DECIZIE DE INCETARE A PENSIONARII ....(zi/luna/an)... aceea din 1989....
Comisia din 1989, (CONSILIUL POPULAR AL MUNICIPIULUI BUCURESTI SECTOR n.)nu mai exista ,(nici ca persoane)...Aceasta este numita de mine (Casa de pensii a municipiului Bucuresti sector (Z) care ar fi trebuit sa preia ei dosarele. In arhivele spitalului unde am fost operat in 1989,la casa de pensi din sectorul (Z),si la intreprinderea care m-a reangajat in 1989,nu exista acea decizie.Cum am precizat si mai sus,detin ,,hartii" medicale doveditoare la ce mi se cere,dar ele se numesc.....TRIMITERE CATRE INTREPRINDERE...TRIMITERE CATRE COMISIE...nu se numesc DECIZII..



Am depus dosar de pensionare luna aprilie 2015.Am primit o carte postala in care mi se cere ,,decizia de incetare a pensionarii,,din 1989 (pensionat sase luni invaliditate gr.2).Casa de pensii (Y) a cerut prin fax casei de pensii (Z) dosarul din acea perioada.Nu au primit nici-un raspuns.Au mai trimis un al doi-lea fax,nimic,...Am fost eu personal la casa de pensii (Z),cu o cerere si o imputernicire de la casa de pensii (Y),aici intradevar m-a ajutat o dn.sefa,si a vorbit cu arhivarul sa-mi rezolve problema.Nu s-a rezolvat,in arhiva au dosare numai incepand cu anul 2000.Am cerut o negatie la unul din ghisee,mi-au zis ca nu se poate asa ceva.Am fost din proprie initiativa la spitalul unde am fost operat in 1989,la arhiva,nici ei nu-l mai au.M-am intors,si am explicat casei de pensii (Y).Mi-au raspuns,citez: in acest caz nu va putem finaliza dosarul,ne trebuie acea decizie.Am intrebat: eu ce fac ?...Raspuns: Nu stim,mai asteptati,sa vedem... Mentionez: in dosarul depus de mine se gasesc alte acte medicale doveditoare de acea perioada de pensionare 1989,data la care a fost emisa,data la care s-a incheiat pensionarea,suma acordata pe perioada pensionarii,data la care m-am reangajat,toate datele din acele ,,hartii"medicale coincid cu cele din cartea de munca... Unde pot cauta acea decizie,ce pot face in continuare ??? Multumesc anticipat
Am ,,pus" o intrebare acum 18 zile,nu am primit nici-un raspuns.vreau sa o sterg sau sa o retrag din acea sectiune,poate o reformulez altfel,sau poate am gresit sectiunea.
Deci,se poate ???
Operat in 1989 L4-L5.L5 disc rupt cu fragmente,bla,bla,bla.Pensionat inv.gr.2.
Operat in 2009 L1-L2.L1 disc rupt cu...bla,bla,bla..Doar concediu medical 152 zile.
Operat in 2014._Atentie !!!_Recidiva L4-L5. L4 disc rupt cu fragmente......L5 se elibereaza radacina in roramen dintr-un tesut aderential....bla,bla,bla.
Pensionat in gr.3 invaliditate. Fiind in acelasi loc ( 1989 L4-L5 / 2014 L4-L5) si fiind si recidiva ( vorba medicului) e corecta incadrarea ?
PS.ma roade si,nu ma pot abtine: recomandarile dupa primele doua operatii au fost(scrise) ft.multe,pana si in a schimba si locul de munca.
Recomandarea ultima (2014) este una singura,...citez:--evita mersul pe teren accidentat.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Restanțier ANAF
Da,am înțeles....Vă mulțumesc !!!
Bună ziua. Am o pauză de doi ani nelucrați.Unde plătesc dările,contribuțiile pentru această perioadă ?.Domiciliat sector 4 București.
Mulțumesc anticipat.
Ionel Manea