avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate artmal

Activitate artmal

Buna ziua, am si eu un imens semn de "?" referitor la urmatoarea situatie:
in anul 2010 am obtinut cererea unui Certificat de Urbanism (CU)pentru reabilitare si amenajare mansarda in pod aferent propriului apartament, acesta din urma facand parte dintr-o locuinta comuna cu alti proprietari. In CU mi s-a cerut iesirea din indiviziune a podului din "parti comune",chit ca sunt deja unii proprietari care si-au amenajat mansarda in asa zis "pod comun". Cum se explica aceasta situatie??#-o:O#-o Daca gesesc legal va rog luminati-ma!!#-o
Neavand in cotro,am fost nevoita sa deschid actiune in instanta fata de vecini, iar decizia a fost cat se poate de clara: "nu este nevoie de iesire" .... pai atunci de ce mi s-a cerut in CU acest lucru?:O ... raspunsul autoritatilor competente a fost si mai derutant, in genul ridicat din umeri.... #-o#-o#-o
Ce pot sa mai fac,daca este ceva de facut??:O
Astfel spus, va rog sa ma sfatuiti, si sa ma indrumati pentru ca nu mai stiu ce sa fac si ce sa mai cred!
Va multumesc
Imi puteti da va rog o mana de ajutor? M-ar interesa cateva cabinete de avocatura cu reputatie din Timisoara, insa sa nu fie "picante" la buzunar. :) Multumesc mult!
Proprietarii din incinta unei case, care este impartita in mai multe apartamente, nu vor sa faca aceasta iesire din indiviziune, chiar daca altii sunt de acord. Si totodata exista un precedent care in baza unei autorizatii emise de ani de zile, si-a amenajat mansarda in podul existent. Ce se poate face in acest caz? O alta nelamurire este: esti obligat prin lege sa faci/sa se faca, aceasta iesire din indiviziune?
Multumesc pentru timpul acordat!
Buna ziua, am si o nelamurire, daca un dosar penal este trimis la parchet, iar parchetul il trimite la judecatorie, ramane acelasi dosar sau se schimba numarul dosarului?? Iar pentru a vedea ce contine acel dosar, care sunt pasii de urmat, va rog ajutati-ma! Pt ca nu stiu ce fel de dosar este, ce contine, doar am primit instiintare.
Buna ziua lume, am o rugaminte, am o firma nou infiintata de transport marfa intern, deci nu situ prea multe :) asa ca apelez la cunoscatorii in cauza! Nu de curand am inceput prima cursa, deci si prima lamenda de la ARR pe motiv ca domn sofer nu a prezentat diagramele tahograf anterioare cursei. Intrebarea mea este ce as putea face, sau de ce este nevoie ca sa contest aceasta amenda (care este foarte mare)?