avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate elyababau

Activitate elyababau

Buna ziua!
Am avut in localitatea o doamna care a incasat de-a lungul timpului amenzi pentru prostitutie, amenzi pe care nu le-a platit niciodata. De cateva luni si-a schimbat domiciliul pe raza Mun. Bucuresti. Ce cadrul legal avem pentru a-i transfera amenzile la noua adresa de domiciliu?
Am depus D112 si am primit in recipisa urmatoarea "eroare regula: S122.2: Tipul de asigurati din sectiunea E3 nu corespunde cu tipurile de asigurati declarati in
sectiunile A, B si C ".
Vreau sa-mi oferiti instructiuni de complectare a sectiunii E3 in sensul de a-mi spune ce trebuie efectiv trecut in campurile respective.Oricat as incerca nu reusesc sa depun o declaratie valida.
Declaratia nu este generata de un program de contabilitate..
Răspuns la discuția revisal
Nu vad care ar fi problema.
Pentru a crea o ordine logica a contractelor inregistrate in Revisal eu am trecut la nr. contractului nr. dat de societate iar la detalii nr. de inregistrare de la ITM.
Răspuns la discuția Compensarea termenului de preaviz
Daca co intervine in termenul de preaviz cum va fi remunerat salariatul ?
Buna ziua,
Se poate compensa in bani termenul de preaviz ? Adica unui angajat sa-i inceteze c.i.m.-ul mai inainte de expirarea termenului de preaviz iar perioada neefectuata din preaziv sa-i fie platita ca si cum ar fi lucrat. Fac referire la preavizul acordat in cazul concedierii pentru motive ce nu tin de persoana salariatului.
Dar ar trebui sa mentionez in Revisal ca sporurile sunt incluse in salariul de baza?
Buna ziua,
As dori sa intreb daca sporurile cu caracter permanent sunt incluse in salariul de baza cum se va completa Revisalul ?
Si eu care credeam ca in Revisal nu se trec cazurile de suspendare in baza certificatelor medicale conf. art. 3 alin. 2 lit. h . din HG 500/2011.
Cum transmit Revisal-ul la ITM ? Nu stiu sa generez fisierul xml .
Răspuns la discuția reclamatie itm
Daca angajatorul v-a spus sa faceti o cerere ce CFP pentru perioada cand ati absentat de la serviciu va este greu? In plus, a mentionat ca nu va poate face lichidarea fara aceasta cerere, dupa cum d-voastra ati mentionat. Eu nu cred ca este rea vointa, ci doar o neintelegere.