avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate cimbru

Activitate cimbru

am 2 intrebari;1)vrem sa plecam ca si cuplu in strainatate la munca si vreau sa stiu cum verific o firma cat e de legala,ok,ce cheltuieli corecte implica,despre contract,conditii de munca,unde si cum aflu toate astea.2)unde pot reclama o pers.care in numele unei firme mi-a cerut sa depun niste bani chipurile pt.procesarea dosarului si daca pot recupera banii,va multumesc

1.am pt vanzare un auto super nova 2002 daca o vand cumparatoru treb.sa plateasca taxa pt ea?2.daca o pastram trebuie sa platim noua taxa daca e din 2002?
Discuție despre finante
lucrez la o companie part-time si sunt platita in baza PFA,mi a venit o somatie de plata in 15 de la primirea ei si daca nu o platesc se trece la executare silite,despre ce e vorba,nu se poate in rate,sunt in mare impas acum
Discuție despre rate
in 2009 am facut un credit la o banca,in sept 2010 sotul a intrat in somaj si eu bugetara fiind ni s au diminuat venit.subst.am mers pe la bancile unde aveam rate pt reesalonare,celelalte 2 ne au facut dar asta despre care vreau sa va punem intrebarea nu ,ne au spus ca sotul beneficiaza de asig.de somaj si e bine sa profite de ea,dupa mai multe hirtii care ni le au cerut si o astept.de 90 zile conform contract.de asig.sotul meu si a gasit de munca pt 3 luni si ne au sp.de la banca ca in cazul asta nu beneficiaza pe cele 90 zile de astept.,am decis sa facem reesalonare si in dec 2010 am depus dosarul ,in ianuarie ne au sunat sa aducem rata ca au avut f.multe dosare si nu au reusit sa ne solutioneze,nu am avut de unde,ne am dereglat de tot cu banii si ne suna pt.o plata,intrebarea mea este in caz ca nu platim deloc care sunt pasii facuti de banca,in cit timp si cit din salar imi ia,eu sunt codebitare sotul imprumutant,ii ia si lui din somaj sau cum.am uitat sa va spun creditul era de nevoi pers fara ipoteca.azi la tel.m au amenintat ca daca nu fac o plata ne obliga la plata integrala in 48 de ore(suma imprum.e de 9500 euro)si ne pune sechestru pe bunuri,e posibil?deci ma intereseaza cui ii opreste ,cit si in cit timp?daca se pot pune in aplicare amenintarile lor
Discuție despre rate
in 2009 am facut un credit la o banca,in sept 2010 sotul a intrat in somaj si eu bugetara fiind ni s au diminuat venit.subst.am mers pe la bancile unde aveam rate pt reesalonare,celelalte 2 ne au facut dar asta despre care vreau sa va punem intrebarea nu ,ne au spus ca sotul beneficiaza de asig.de somaj si e bine sa profite de ea,dupa mai multe hirtii care ni le au cerut si o astept.de 90 zile conform contract.de asig.sotul meu si a gasit de munca pt 3 luni si ne au sp.de la banca ca in cazul asta nu beneficiaza pe cele 90 zile de astept.,am decis sa facem reesalonare si in dec 2010 am depus dosarul ,in ianuarie ne au sunat sa aducem rata ca au avut f.multe dosare si nu au reusit sa ne solutioneze,nu am avut de unde,ne am dereglat de tot cu banii si ne suna pt.o plata,intrebarea mea este in caz ca nu platim deloc care sunt pasii facuti de banca,in cit timp si cit din salar imi ia,eu sunt codebitare sotul imprumutant,ii ia si lui din somaj sau cum.am uitat sa va spun creditul era de nevoi pers fara ipoteca.azi la tel.m au amenintat ca daca nu fac o plata ne obliga la plata integrala in 48 de ore(suma imprum.e de 9500 euro)si ne pune sechestru pe bunuri,e posibil?deci ma intereseaza cui ii opreste ,cit si in cit timp?daca se pot pune in aplicare amenintarile lor
sunt ingrijitoare la un centru de plasament si azi ni s-a adus actul aditional la CM din care reiese ca am salariul de baza de 670 in care spun ca este inclus si sporul de vechime ceea ce nu consider corect,daca salariul min pe econom.e de 670 unde este sporul de vechime,unde ar trebui sa ma pling si daca am vreo rezolvare
Răspuns la discuția despre partaj
sau cum pot eu sa l determin din punct de vedere judecatoresc sa stau eu cu copii pina la finalul partajului,el acuma sta la amanta si casa a inchiriato,ce pot face pt a nu o inchiria banii pe chirie ajung la el
Răspuns la discuția despre un divort
da,ma pus sa semnez acte de vinzare cumparare pt cele 2 case pe care le am facut impreuna si am semnat si pt fete o fam.din blocul nostru e tutorele lor pina fac ele 18 ani si pot intra in proprietatea casellor,vinzarea cumpararea la cele 2 case a fost facuta celor 2 fete dar fiind minore a trebuit sa le punem un tutore si el a gasit pe vecinii nostri,nu stiu ce are in cap.

Discuție despre partaj
am fost casatorita 12 ani cu acte,sotul meu a avut un apartam.dobandit inainte de casatorie in timpul casniciei am vindut apartam.si am cumparat impreuna o casa ce sanse de cistig am eu la partaj pe aceea casa,mentionez ca avem si 2 copii care i am castigat si stam toti 3 la ai mei
sotul m a pus sa semnez acte de vinzare cumparare a celor 2 case pe care le avem impreuna pt cele 2 fete si am dat fetele minore fiind la o familie sa fie tutorele lor,ce consecinte poate avea asupra mea in cazul unui divort aceste hirtii semnate de mine pt fete