avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate AdryanCalin

Activitate AdryanCalin

Daca am PFA,infiintat in anul 2011,iar in 2013,de cand contributiile sociale au trecut la ANAF,sunt obligat sa platesc retroactiv de cand am devenit PFA?La acea data din 2011,erau obligatorii aceste plati?Sau erau doar recomandari?Va multumesc!PS Activitatea pe care o desfasor este,coafor.

Răspuns la discuția pensie
25 februarie 1956
Discuție pensie
Vreau sa va intreb daca mama mea poate primi pensie de pe urma tatalui meu decedat in anul 1999,mama avand acum varsta de 57 de ani.la data decesului tata avea 56 de ani,si era pensionar.Va multumesc!
Am incheiat de curand,un contract civil cu un parlamentar,si as dori sa stiu daca acesta se inregistreaza la ITM,si daca imi vor fi platite contributiile catre sanatate,pensii,somaj,asa cum se intampla la incheierea unui contract individual de munca.Va multumesc.
Sotia mea a intentat divort in luna noiembrie 2011.Termenul este 14 noiembrie 2012.Avem impreuna un copil de 5 ani,care in prezent este la mama mea la tara in vacanta.Ieri,in urma unor discutii sotia nu a mai venit acasa.Nu stiu unde si-a petrecut noaptea.Pot sa depun plangere la politie?

Răspuns la discuția viza de flotant
o mare prostie!
Discuție viza de flotant
Sunt proprietarul unui imobil.Sotia este coproprietar.Daca sotia doreste sa ia pe cineva in spatiu,pentra ca persoana respectiva sa obtina viza de flotant la domiciliul nostru,poate face asta fara acordul meu?
Răspuns la discuția Deces in conditii suspecte
Eu nu stiu sa se fi dat vreo solutie in acest caz.O sa merg la Politia judetului sa ma interesez,in legatura cu acest dosar.Va voi tine la curent.
In anul 1999,luna iunie,tatal meu a decedat la 56 ani.A fost gasit cazut langa bicicleta,pe marginea unui drum judetean din jud.Buzau.Cei care l-au gasit, inconstient,au anuntat Politia locala din com.respectiva.S-a prezentat la fata locului un subofiter,care l-a transportat la spitalul judetean de unde a fost directionat catre Spitalul de urgenta Floreasca din Bucuresti.Diagnosticul a fost TCC,cutia craniana sparta,creierul mic dislocat din cutia craniana,hematom in zona tamplei.A fost operat de urgenta,doctorul fiind sceptic in privinta sanselor de a supravietui.La cca 24 de ore a murit.In ziua de dupa operatie am mers acolo sa vad daca cineva s-a ocupat de cercetari la fata locului.Nimeni.Acolo am gasit urme de cauciucuri de tractor care conduceau in apropierea locului unde tatal meu a fost gasit inconstient.Am luat un prieten cu care am mers sa vb cu politistul care a mers cu tata la spital.L-am intrebat daca stie de aceste urme de franare,a spus ca nu,l-am invitat sa vina sa vada,nu a vrut sa mearga.L-am mai intrebat daca a raportat la Politia judeteana(ca tot a fost in oras cu tatal meu)daca a solicitat echipa de cercetari la fata locului.Raspuns:Nu,ca era 12 noaptea si era obosit.Am mers la Buzau mi s-a spus ca echipa se afla la o cercetare la un accident de circulatie.O ruda a mea de la Bucuresti a mers la IGP, unde a solicitat cercetari in acest caz.Adoua zi de dimineata s-a prezentat la fata locului o echipa cu procuror,politisti,condusa de un colonel.Era clar ca a fost lovit de un tracor cu sarcina de lemne(este o zona de deal,acoperita cu paduri,exploatarea lemnului fiind principala ocupatie).Am asteptat finalizarea cercetarilor.Nici in ziua de azi nu se stie nimic in legatura cu acest caz.Sunt aproape convins ca acel politist(ulterior a fost mutat de acolo,la ceva timp si seful de post)stie ce s-a intamplat cu tatal meu,in ce imprejurari a murit.Se cunosc toti intre ei,la tara,politistul a fost informat de catre cel care a condus tractorul,ptr ca in directia asta ma conduce toata actiunea lui.Soferul masinii de la sonde care transporta muncitorii,si care l-a gasit pe tata,s-a intalnit cu politistul cu care s-a intersectat putin mai in amonte de locul nefericit.Era clar ca trecuse pe langa tata,nu avea cum sa nu-l vada.De ce nu s-a oprit?A asteptat sa il vada altcineva.El a trecut in recunoastere,fusese anuntat de cel care a facut nenorocirea.Daca tot a mers la spital,de nu a mers si la Politia Judeteana?De ce a refuzat sa vina cu mine sa vada urmele franarii tractorului?Va rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac sa redeschid acest caz,ptr. ca si asa au trecut atatia ani!Dar vreau sa se faca lumina,mai bine mai tarziu decat niciodata.
Discuție divort
Sotia mea a bagat divort.Avem un copil de 5 ani.Detinem un apartament cu 2 camere,bun comun.Dupa divort,procentual cat imi va reveni mie,cat ei,avand in vedere ca mai mult ca sigur copilul va fi incredintat mamei.