Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Vreau sa va intreb daca mama mea poate primi pensie de pe urma tatalui meu decedat in anul 1999,mama avand acum varsta de 57 de ani.la data decesului tata avea 56 de ani,si era pensionar.Va multumesc!
Precizati,luna si anul nasterii.
25 februarie 1956
Daca durata casatoriei a fost de cel putin 10 ani,are dreptul la pensie de urmas la 60 de ani si 4 luni.