avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Vreau sa va intreb daca mama mea poate primi pensie de pe urma tatalui meu decedat in anul 1999,mama avand acum varsta de 57 de ani.la data decesului tata avea 56 de ani,si era pensionar.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:19, 11 Februarie 2013
Precizati,luna si anul nasterii.
25 februarie 1956
Daca durata casatoriei a fost de cel putin 10 ani,are dreptul la pensie de urmas la 60 de ani si 4 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor marinica73 marinica73 Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea problema, doresc sa stiu daca soacra mea in varsta de 56 de ani poate beneficia de pensie de urmas in urma decesului ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas myrymia myrymia Buna ziua, Cum se poate proceda ca mama mea, ramasa vaduva, sa poata beneficia de pensia de urmas? Mentionez ca tatal meu a murit de o luna iar mama este ... (vezi toată discuția)
Mama primeste in continuare pensia de urmas gabriela_stoica gabriela_stoica va rog sa ma ajutati cu o problema,sotul mamei mele,a decebat in urma cu un an,el fiind pensionar pe caz de boala,avand o pensie de militari,mamei ii sa ... (vezi toată discuția)