Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributia de asigurari sociale la pensie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributia de asigurari sociale la pensie

Daca am PFA,infiintat in anul 2011,iar in 2013,de cand contributiile sociale au trecut la ANAF,sunt obligat sa platesc retroactiv de cand am devenit PFA?La acea data din 2011,erau obligatorii aceste plati?Sau erau doar recomandari?Va multumesc!PS Activitatea pe care o desfasor este,coafor.

AdryanCalin, utilizator
Sa vedem daca am inteles bine: adica dvs in perioada 2011-2013 nu ati platit contributiile sociale? Sigur ca erau obligatorii de cand v-ati infiintat ca PFA (daca nu ati avut activitatea suspendata). Ar fi bine sa vi le achitati, fiindca nu veti scapa de ele si va trebui sa le platiti majorate, cu penalizari, dobanzi, eventual amenzi... Daca in perioada respectiva ati avut si calitatea de angajat, in alta parte, nu veti mai plati contributia la fondul de pensii, insa veti plati contributia la fondul de sanatate.