avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Activitate Brasoveanul1

Activitate Brasoveanul1

Actul nu l-am vazut, preotul nu vrea sa mi-l arate decat dupa 40 de zile. Am gasit un bilet la ruda decedata; de la primarie cu numar de inregistrare preluat de la un notar public.
D-l preot a facut contract de ingrijire cu o doamna vaduva in virsta bolnava de sindrom de involutie cerebrala, fara sa ceara acordul familiei. Dupa circa doi ani, doamna e scoasa din apartament la 6 zile de la deces, de politie. Acum vrea proprietatea apartamentului. E valabil acest contract ?
Sunt pensionar. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in situatia creeata de un popa care a incantat-o pe sora mea sa faca act de intretinere spunandu-i ca e sarac si locuieste cu copii in chirie ( nu e adevarat ) . Sora mea a murit inchisa in casa fiind scoasa de pompieri la apelul fiului meu la 112, dupa circa sase zile de la moarte. Sora mea suferea de mai multe boli, printre care sindrom de involutie cerebrala, tulburare de personalitate.
Tatal preotului in cauza este tot preot, dinsul a jicinit doi nepoti ai raposatei la telefon, convorbirea e inregistrata. Tinarul preot s-a intors din Germania cu o zi inainte de inmormantare, dupa inmormantare a pus usa noua la garsoniera fara sa anunte rudele, nu vrea sa arate actul. Pe nepotii mei i-a trimis sa vorbeasca cu avocatul dansului. Sunt pensionar om simplu, cu credinta in dumnezeu si speranta in dreptate. Ar fi un mare pacat ca dupa ce a murit in durere si fara lumanare sa pierd mostenirea lasata in familie sorei si mie fratele ei, prin testament.
Sora mea mergea si se spovedea des la biserica la acest preot, cred ca de acolo a aflat preotul de suferinta din sufletul surorii, noi am ramasi orfani sase copii pe timpul razboiului, sora si-a pierdut sotul apoi unicul fiu, toate aceste suparari au lasat urme in sufletul si trupul ei, trebuia sprijinita nu deposedata de avere.
Trebuie sa va spun ca sora, dupa decesul cumnatului cand avea baiatul bolnav irecuperabil a vindut apartamentul si s-a mutat la baiat sa stea cu el in garsoniera pana moare, atunci a facut donatii la manastiri si o donatie de ctitorire la o biserica din cartier.
Cu respect !