avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 440 soluții astăzi
Forum Activitate Cadrian70

Activitate Cadrian70

Nu stiu daca e legala aceasta retinere. Din cate stiu sporul pentru conditii deosebita de peroculoase este dat din fond special nu din cel obisnuit de salarii si venit cu destinatie speciala, trebuind pastrat scopul destinat afectaiei sale.
Răspuns la discuția BNR mi-a furat din buzunar
Si-a schimbat pretul pentru ca BNR mi-a luat 25% din salariu. Contractul cu BCR a fost facut pe baza unui salariu care a fost apoi diminuat de masurile Guvernului determinate de BNR. Daca BNR lasa liber cursul euro ron nu mai mi se taia din salariu.
Contractez un imprumut la BCR, in lei, la recomandarea BNR de a contracta imprumut in lei ca fiind mai avantajos, la 3,7 RON-1 Euro. Vine criza, cu mentinerea fortata a cursului RON-Euro, Euro trebuind sa se aprecieze la 6 RON dar a fost pastrat la aproximativ 4 RON. Ca urmare, datoria Romaniei creste si Guvernul decide si taierea salariului meu cu 25%. Astfel, contractul cu BCR si-a schimbat pretul relativ fara aprobarea mea din cauza BNR, in dezavantajul meu. In comparatie cu mine, cei cu imprumuturi in Euro au fost favorizati. In plus, nu inteleg de ce a trebuit sa suport mai mult decat altii datoriile publice prin taiere salariala cand deservesc un serviciu public conceput PENTRU TOTI cetatenii romani.
iurispedia.ro la C.Civ Art.402, Comentariu arata ca trebuie sa inceteze practica instantelor de judecata sa atribuie pensii exagerat de mari de intretinere ca procent din venitul net. Se stabileste plafonul minim care nu va fi mai mic decat procent din salariul minim pe economie cand nu exista venituri oficiale si un plafon maxim care nu va depasi 50% din salariul mediu net pe economie stabilit de Institutul de Statistica, anual. Multumesc!
Nu stiu daca noul cod face precizare in ce caz se alege plata pensiei de intretinere minor in procent sau suma fixa si daca stabilind cota maxima procentuala in ce conditii se poate stabili un procent mai mic si cum. Mai doresc sa stiu daca tot au stabilit procent maximal daca au stabilit si suma fixa maximala si cum.
Parerea mea si doar a mea este ca esti excrocat de spitalul unde lucrezi.
Teoretic ar trebui sa te plateasca cu spor de 100% pentru orele de garda in zilele libere conform reglementarilor in vigoare. Trebuie sa te uiti pe ROF ul spitalului sa vezi cate ore de garda sunt obligatorii pe luna. Ele se vor scade din totalul orelor de garda lunar efectuate in care orele de garda din zilele libere sunt socotite dublu.
Răspuns la discuția urmarirea burselor de studii
Ce amanunte? Cele din lege sau despre contract? Este vorba de un curs de limba anterior inceperii muncii propriu-zise cu acelasi angajator. Primesc o suma lunar in cont pe perioada cursului. Este sesizabila sau insesizabila?
Cred ca ai dreptate, cea care ai deschis subiectul. Adaug ca este un singur spital nu 3, care primeste si foloase de pe urma unor astfel de oameni sarmani. Ar trebui reglementat. Ar mai trebui infiintata o sectie de psihiatrie de legatura la Sp. Judetean care ar scade numarul internarilor la spitalul mamut de care vorbim precum numarul drumurilor ambulantelor intre cele 2 spitale si numarul de cazuri prost tratate (cazuri medicale internate la psihiatrie). Astfel s-ar reduce numarul de paturi si la spitalul mamut. As mai intreba retoric ceva. Cine trebuia sa construiasca azile in ultimii 20 de ani?
Multumesc pentru raspunsul obiectiv (art.409 CPC). Ma asteptam la un raspuns obiectiv si la restul subiectului. Adica cum imi urmaresc respectarea drepturilor mele, nu psihoterapie.
Doresc sa stiu daca am obtinut o bursa de studiu oferita de o firma straina poate fi urmarita pentru pensie de intretinere minor. Bursa de studiu oferita de o firma straina este considerata venit din munca?