avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate Dingo25

Activitate Dingo25

uydywo a scris:

Sunt proprietarul unui blog in care sunt descrise activitatile anormale ale unei persoane in timpul muncii intr-un mod ironic , un ironic de asa natura incat poate fi considerat ca insulta la persoana respectiva . Am mentionat ca respectivul blog este un pamflet si trebuie tratat ca atare , dar imi vor aduce aceaste cuvinte "imunitate" ?
Vreau sa fiu sigur deoarece nu vreau sa risc bani sau timp (in caz ca sunt dat in judecata) dar de asemeni vreau ca acele informatii sa ramana nemodificate eventual sa mai adaug "securitate" contra acelei persoane . Mentionez ca in interiorul blogului nu sunt alte nume sau detalii care sa faca legatura directa cu mine .



Teoretic poti fi dat in judecata. Practic, daca folosesti un pseudonim fals cand utilizezi blogul si folosesti si un server proxy care iti redirectioneaza semnalul prin Singapore nu te mai poate identifica nici dracu.
Cristia10 a scris:

Odata plangerea depusa la politie - politia va trimite in justitie? sau parintii trebuie sa faca vreo cerere? Si daca se merge mai departe (politie, parchet), ce compensatii poate primi fata? Doar incarcerarea (sau poate nici macar ca baiatul poate primi cu suspendare) unui alt copil?


Nu se va intampla nimic. Legea in astfel de cazuri nu e clara deloc. Avand in vedere ca ambii au sub 16 ani, teoretic amandoi au savarsit infractiuni. Dar avand in vedere ca actul sexual a fost de comun acord nu va pati nimeni nimic. Daca vor depune plangere la politie ambele familii cel mai probabil ambele familii se vor alege cu o amenda administrativa de platit si multe vizite de la protectia copilului.
Răspuns la discuția Detinere de cocaina
Nu cred ca e vorba de kg ci de grame. 500 de kg de cocaina valoreaza peste 50 de milioane de euro pe piata neagra. Oricum, ar fi cazul sa isi angajeze un avocat.
In astfel de cazuri in general e o pierdere de timp, bani si mult stres pentru a incepe un proces. Chiar nu recomand.
In cazul de fata eu recomand sa iti schimbi putin atitudinea in legatura cu "hartuitorul" si sa fi mai rece cu el, poate ii trece. Si daca se intrece o limita puteti lua in calcul sa renuntati la locul de munca respectiv.
Tie ti s-a deschis dosar de urmarire penala care in momentul de fata e in faza de cercetare. Acest proces poate dura si cateva luni bune. E posibil sa fi si audiata de procuror. Depinde si de imprejurarile in care s-a comis furtul si de valoarea acestuia. Dar cum sunteti la prima abatere e posibil sa se inchida dosarul si sa primiti o amenda administrativa. Dar asta depinde de procuror.
Răspuns la discuția Lamurire situatie fara sfarsit !

Sincer, eu cred ca gresesti ca o ti in continuare cu minciunile. Mai ales daca o sa ajungi in sala de judecata o sa ai probleme mari. De avocat nu ar trebui sa iti faci foarte mari griji pentru ca daca nu iti permiti unul poti cere unul din oficiu (gratis).
Răspuns la discuția detinere canabis
BicovStefan a scris:

Sfatul cel mai potrivit pentru dvs . este sa va angajati cat mai repede avocat,deoarece fapta descrisa de dvs este o infractiune ce se pedepseste cu inchisoarea de la 3 la 15 ani.


Nu e chiar asa. Nu e vorba de droguri de mare risc sau de trafic de droguri.



În art. 4 se prevede: cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri pentru consum propriu, fără drept, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 5 ani.

Dar in realitate 90% din cei prinsi cu canabis primesc maxim amenda administrativa si nu apare in cazier.
Răspuns la discuția Arestat in Viena
Stai relaxata. In astfel de cazuri cel mai probabil o sa il tina cateva zile in inchisoare dupa care daca va plati il vor elibera. Oricum, de dosar penal nu scapa si nu cred ca o sa il mai angajeze cineva prea curand cand ii vor vedea cazierul.

Cum a mai zis cineva aici, ar fi cazul sa iti cauti alt prieten.
In mod normal furtul calificat se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 15 ani. Dar avad in vedere ca e prima abatere si prejudiciul a fost recuperat exista 80% sanse sa primesti doar o amenda administrativa de 1000 lei. Daca nu ai primit un raspuns pana acum inseamna ca cercetarile la dosar nu s-au terminat asa ca inca nu s-a luat o decizie. Instiintarea o sa o primesti la adresa de flotant.
Daca fac plangere risti pana la 12 ani de inchisoare. De aia ar fi indicat sa te intelegi cu persoana respectiva si scapi de stresul si de banii pe care trebuie sa ii bagi in avocati daca ajungi la proces.