avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate AnaAnita

Activitate AnaAnita

Răspuns la discuția Emitere carte de identitate
Si daca nu convinge niciun parinte, cartea provizorie pe cat timp e valabila?
Multumesc
Daca pe un tanar de 20 de ani , parintii care sunt despartiti si locuiesc la adrese diferite, nu vor sa il ia in spatiu pentru a i se emite cartea de identitate , intrucat cea veche a expirat, ce este de facut? Pana in prezent el a locuit in apartamentul de 3 camere al mamei, de 59 mp, unde locuiesc 5 persoane, iar tatal locuieste singur intr-un apartament de 2 camere si mai are in proprietate inca un apartament de 2 camere pe care l-a inchiriat. Ce cale legala este pentru rezolvarea situatiei locative a tanarului, care are servici .
Răspuns la discuția Reprezentant legal
Dar ceea ce mi-ati indicat se refera la divort. Este valabil si in cazul in care parintii sunt deja divortati dar tatal nu mai poate lua decizii si notarul i-a spu fiului ca sa faca un act de interdictie pt tata.
Fiul de 31 de ani poate deveni reprezentant legal al tatalui , daca acesta, in varsata de 68 de ani sufera de dementa , are 4 operatii pe creier facute in decurs de mai putin de doi ani si nu mai stie sa ia decizii si nici sa scrie? Daca da, care este procedura?
Multumesc
Daca s-a obtinut titlul de proprietate in temeiul Legii 165 ,cand si cum se intra in posesia banilor?
Parintii decedati. Cei doi copii nu gasesc actele de proprietate pe casa si terenuri. Impozitul s-a platit anual de catre copii. Succesiunea nu s-a facut . Cum se pot recupera actele de proprietate ? Primaria spune ca se dau duplicate dupa ce se face cadastrul, dar acesta se face pe baza actelor de proprietate. Cerc vicios !
Ma poate ajuta cineva cu o in formatie bazata pe acte normative?
Multumesc
Un batran de 92 de ani cu handicap grav beneficiaza de indemnizatie de insotitor. E vreo problema daca el nu doreste sa angajeze insotitor deoarece au grija de el rudele, cu schimbul ? E obligatoriu sa angajeze insotitor? Trebuie sa achite ceva taxe pt aceasta indemnizatie pe care o foloseste petru medicamente, pampersi si alte necesitati proprii?
Răspuns la discuția Ajutor handicap
Baiatul lui, care este pensionar, trebuie sa se duca la primarie?
Discuție Ajutor handicap
Daca un batran de 92 de ani, imobilizat la pat, primeste ajutor de handicap pentru ca trebuie permanent asistat si da acesti bani unui copil al sau care sta zi si noapte cu el, trebuie facute ceva acte sau e decizia batranului ce face cu banii?
O familie cu trei copii a inchiriat apartamentul de deasupra mea si viata mea a devenit un calvar. Fac galagie la orice ora din zi si din noapte. Am rugat proprietara sa ia masuri, am comunicat asociatiei de poprietari situatia, am chemat politia de 4 ori - nimic nu le-a schimbat comportamentul.
Puteti sa imi spuneti ce sa fac?
Multumesc