Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... INDEMNIZATIA DE INSOTITOR ACORDATA PERSOANELOR CU ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

INDEMNIZATIA DE INSOTITOR ACORDATA PERSOANELOR CU HANDICAP GRAV SI CARE NU BENEFICIAZA DE ASISTENT PERSONAL

Un batran de 92 de ani cu handicap grav beneficiaza de indemnizatie de insotitor. E vreo problema daca el nu doreste sa angajeze insotitor deoarece au grija de el rudele, cu schimbul ? E obligatoriu sa angajeze insotitor? Trebuie sa achite ceva taxe pt aceasta indemnizatie pe care o foloseste petru medicamente, pampersi si alte necesitati proprii?
Nu este obligatoriu să angajeze un însoțitor. Bătrânul are nevoie nonstop, înțeleg, de îngrijire așa că plătește personal mai multe persoane care pot fi chiar din familie.
Dacă banii vin pe numele bătrânului, nu cred că mai trebuie justificați, dar rețineți chitanțe și facturi pentru cheltuielile pe care le faceți.