avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate alphagroup

Activitate alphagroup

Discuție Tichete cadou
Buna ziua!

Cum se declara tichetele cadou in declaratia 112 si in 205?

1. In declaratia 112 se adauga la venitul brut, se trec in E3 la randul 10, Contravaloarea tichetelor de masa sau doar se adauga impozitul aferent in E3 la randul 15 - impozitul retinut?

2. in declaratia 205 se includ in venitul brut anual sau doar in baza de calcul a impozitului?

Multumesc!

Răspuns la discuția Livrare Anglia Romania Albania
Multumesc mult de tot! Si inca o intrebare: este obligatoriu ca marfa sa vina prin Romania, adica cei din UK sa livreze in Romania si apoi din Romania sa se livreze in Albania, sau marfa poate fi livrata direct din UK in Albania? Multumiri anticipate!
Buna ziua!

Am o tranzactie mai complicata, cu urmatorii pasi:

1. O societate juridica romana achizitioneaza marfa din Anglia, deci achizitie intracomunitara;

2. Marfa va fi facturata de catre societatea juridica romana catre alta persoana juridica romana;

3. Cea de-a doua persoana juridica romana va factura marfa catre o firma din Albania.

Mentionez ca marfa nu va ajunge in Romania, ea fiind livrata direct din Anglia catre beneficiarul din Albania.

Ce regim vamal si de TVA au aceste tranzactii?

Va multumesc oricui ma poate ajuta!
Scuze, am vrut sa spun ordine de compensare, nu de deplasare .... pentru ordinele de compensare se mai folosesc formulare inseriate? Si trebuie folosite si in compensarea cu un partener extern? Multumesc si scuze greseala !
Buna ziua!

Inca o intrebare, va rog: pentru ordinele de deplasare se mai folosesc formulare cu regim special, inseriate? Si trebuie folosit un astfel de formular si pentru compensarea cu un partener extern? Multumesc mult de tot pentru raspuns!
Multumesc mult!
Buna ziua! Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns, o opinie? Multumesc!
Buna ziua!

Am urmatoarea situatie: fata de un partener extern, din Ungaria, am o datorie de cca 6000 USD, dar in acelasi timp am si o creanta de cca 1000 EUR. Se poate face o compensare partiala intre cele 2 sume (de 1000 EUR, valoarea cea mai mica)? Si daca da, ce documente trebuie intocmite? Partenerul ungar doreste sa faca aceasta si mi-a trimis o ”Compensation letter”. E corect? Va multumesc!
Buna ziua! Am o librarie online si am niste solicitari din republica Moldova. Normal la carte e TVA de 9%. Cum facturez unei persoane fizice? Cu TVA sau fara? Mai sunt si taxe vamale? Ce documente trebuie sa intocmesc si ce declaratii? Dar daca livrarea se face catre o persoana juridica platitoare de TVA sau nu? Si daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna care e cea mai economica modalitate de livrare in Republica Moldova? Cu Posta sau prin curier? Va multumesc mult!
Multumesc! dar pe raportul salariatului, la sumarul cu vechimea, nu ar trebui sa apara si sporurile permanente?