avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate cod1

Activitate cod1

Buna ziua,sunt presedinte de asociatie de proprietari,si as dori sa va intreb e mai poate recupera o datorie la asociatie de la un apartament care a fost scos la licitatie de catre banca .Mentionez ca am fost inclusi la masa credala in proiectul de distribuirea sumelor rezultate din vanzare,dar in urma actului de adjudecare imobilul a fost vandut la un pret la care doar banca si executorul si-au recuperat bani,restul finantele si asociatia nu au fost.Va mai pot spune ca pe extrasul de carte funciara inainte de licitatie eram in pozitia a treia(3) cav si sarcinii iar pe proiectul de restituire la pozitia a cincea(5).
Ce doresc eu sa intreb este :de la proprietarul actual care este un ,,samsar'' de apartamente care a castigat licitatia si care a facut ceva curat si acum vrea sa il vanda la un pret cu mult mai mult putem recupera banii? Ne cere adeverinta pentru vanzare ,administratora i-a dat dar in adeverinta ii scrie ca acel imobil are o datorie fata de asociatie,iar respectivul proprietar vine cu amenintarii.Ce pot eu sa fac?Multumesc
Răspuns la discuția Furnizori cu minus in balanta
multumesc de raspuns ,exista diferenta intre debit si credit numai ca nu gasesc la care furnizor pt. luate pe rand fiecare nu am la nici unul o plata in plus?
in balanta pe contul 401.am sold cu minus suma ,am luat fiecare furnizor cu fisa lui si la nici unul nu am gasit facut o plata in plus unde as putea sa mai verific ?
multumesc
Răspuns la discuția Completare revisal
da multumes Simona ,are studii superioare dar nu vrea sa-si plateasca salariul mai mare cred ca intelegi ce vreau sa iti spun .
Buna ,firma privata a persoanei in cauza doreste sa stie daca poate fi trecuta in Revisal contabil sef (pt semnare declaratii si bilant )si platit cu salariul minim pe economie coef 1.2
multumesc
Răspuns la discuția Recuperare pierdere fiscala
multumesc , iar daca nu se mai revine la impozitul pe profit ramane fara modificare ,nu se poate recupera din sumele viitoare realizate din impozit pe venit.
buna,
firma cu impozit pe profit pana in ian.2013-au depus:
1. decl 101/2011 are impozit pe profit de recuperat
2. decl.101/2012 decemb si 101/2013 ian. pierdere fiscala
3. firma trece la impozit pe venit din feb.2013
intrebare :
pierderea fiscala din 2012 se recupereaza in urmatorii 5 respectiv 7 ani daca raman pe impozit pe venit (cum se face)sau doar daca voi trece la impozit pe profit

multumesc
Buna cred ca am facut o greseala am trimis electronic decl.100 pe trimestrul 4 /2012 dar fara suma va intreb daca este o problema grava si cand trebuie sa transmit 101 ? tot in martie 2013?
mai am o micuta problema in urma decl 094 am trecut la micro si atunci luna ian 2013 o calculez la impozit pe profit si din lunafeb. la impozit pe venit? este bine sau nu ?
va multumesc !
buna ,stau intr-o zona de blocuri in care se gaseste un magazin alimentar pe care scrie non stop ,datorita faptului ca acolo noaptea se aduna diferiti indivizi si fac galagie am facut o sesizare la primarie ,dupa venirea la fata locului a persoanelor din primarie primesc raspunsul ca magazinul din acte reise ca are program pana la ora 23.am mers din nou la primarie datorita faptului ca magazinul nu respecta programul de functionare aratand poze am avut surpriza sa vad ca acest magazin nu are autorizatia de functionare nu exista in baza lor de date .va rog cine stie sa-mi spuna ce ar trebui sa mai fac?
Răspuns la discuția dezmembrare?
multumesc de raspuns varianta cu cale amiabila dar ce fel de cale ceea ce le-am propus eu este corect adica sa masoare mama terenul pe care este casa si sa-l despagubeasca pe frate sau ma puteti ajuta cu o alta cale .