Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Completare revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Completare revisal

Buna ,firma privata a persoanei in cauza doreste sa stie daca poate fi trecuta in Revisal contabil sef (pt semnare declaratii si bilant )si platit cu salariul minim pe economie coef 1.2
multumesc
Da, un contabil sef poate fi retribuit cu slariul minim brut pe economie -750 lei.
Obligativitatea folosirii la nivel national a coeficientilor de ierarhizare nu mai exista de la 01.01.2011 ... coeficientii de ierarhizare se folosesc numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Coeficientii nu se mai plica incepand cu 01.01.2011.Contabil sef poate fi incadrat daca are studii superioare-economist.
da multumes Simona ,are studii superioare dar nu vrea sa-si plateasca salariul mai mare cred ca intelegi ce vreau sa iti spun .
Pai cred ca ar fi trebuit sa stie ca nu mai sunt coeficientii.
Angajatorul are obligatia de a acorda salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii unui post.