avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters201858

Activitate ContSters201858

Va expun succint un caz,cineva fura spargand un geam de la un chiosc cateva pachete de tigari,noaptea,este retinut de o patrula,dus la sectie da o declaratie,tigarile raman acolo,prejudiciu cam 200ron recuperat,dimineata i se da drumul,si au trecut patru ani de atunci si omul nu a patit nimic,mutandu-se in alt oras dupa aceea ,si neavand mutatie,nu a primit vreo citatie.E posibil sa nu fi fost trimis in judecata si condamnat?Dupa atata timp mai e posibil sau nu?
Am o intrebare,deoarece inca nu traim intr-un stat teocratic ci unul laic,daca un martor este invitat sa puna mana pe biblie si sa rosteasca juramantul respectiv,desi din cate stiu nu sunt in vigoare legile lui Moise,in nici o speta,asadar deca martorul indrazneste sa zica ca el e ateu[ceea ce inseamna din perspectiva crestina ca e ,damnat,ratacit eventual posedat]cum va fi privit de instanta adica ce credibilitate va avea in fata unor crestini care judeca acea cauza?
In cazul in care patru frati nu convin amiabil in privinta mostenirii unei locuinte care apartine parintilor,care ar fi modalitatea de a intra in posesie,daca niciunul nu are posibilitati financiare pentru a achita taxa de timbru,expertiza,onorariile avocatilor?Va multumesc anticipat pentru bunavointa de a ma lamuri.
Bun gasit,am o nelamurire,daca doreste cineva sa imi spuna cum stau lucrurile multumesc anticipat.Am cumparar din magazin un spray lacrimogen,si doresc sa stiu in ce conditii il pot folosi pentru autoaparare de exemplu daca sunt atacat pt a fi talharit il pot folosi inainte sa primesc vreo lovitura care sa lase urme,adica sa am ulterior o dovada ca am fost atacat in caz ca atacatorul ar sustine ca eu l-am agresat cu sprayul asta in lipsa vreunui martor la scena,sau in situatia in care fostul sot al prietenei mele ne vede pe strada impreuna si crea sa ma loveasca ca nu suporta ideea ca fosta sotie sa mai fie cu cineva,sau poate o va lovi pe ea,sunt sit ipotetice dar posibile eu am mai fost talharit si lovit si nu am putut riposta folosind forta fizica.Multumesc pentru eventualele lamuriri.
va multumesc pentru raspuns,voi incerca sa achit asa cum m-ati sfatuit cate putin adica 40 de ron pe luna sau 50,mai mult nu am cum iar daca imi popresc o treime din 500 de ron inseamna ca nu mai am din ce trai,chiar nu se poate evita aceasta eventuala poprire?
Bun gasit,am de platit cheltuieli judiciare in mai multe dosare incepand din 2007 si pana in 2010,in cuantum total de circa 1300 ron.Am inceput sa platesc lunar cate 30 de ron ca am o pensie de boala mica si nu imi permit mai mult,dar ce nu inteleg eu e ca nu se specifica in ce dosar platesc si de aceea avand in vedere ca cele din 2007 sunt prescrise cred,cum ar trebui sa fac,sa platesc pe rand fiecare dosar adica sa strang cateva luni banii care-i dau acum lunar si sa achit asa cate120ron pe dosar sau sa dau tot lunar cate putin,si daca risc sa m-i se puna poprire pe pensie daca dau asa esalonat?Multumesc anticipat pentru raspunsuri si indrumari
va multumesc mult pentru raspuns,am unele temeri ce-i drept,mi-am dat consimtamantul,ca aveam nevoie sa imi vand bunurile,dar daca ziceti ca asa stau lucrurile probabil ca sunt autorizati sa faca treaba asta.
Bun gasit.Va prezint urmatoarea situatie cu rugamintea de a-mi spune daca e in regula sau nu.In orasul nostru s-a deschis de ceva vreme o consignatie si am dus si eu cateva bunuri personale pentru a incerca sa le valorific,respectiv articole vestimentare.Pretul l-am fixat eu,ei punand adausul respectiv.Dar primul lucru care l-au facut la intocmirea contractului a fost acela de a-mi face o COPIE XEROX DUPA CARTEA DE IDENTITATE.De asemenea m-i s-a cerut nr de tel.Am fost intrigat de treaba asta dar avand nevoie de bani nu am comentat,dar de atunci ma tot gandesc daca e in regula ca au datele mele,mai ales ca patronii sunt niste smecherasi dupa cum am observat.Ce credeti,au voie sa faca asta?si daca nu ce sa fac?sa las lucrurile asa?Ce ar putea sa faca cu atatea copii de la atatia oameni niste patroni proaspat reantorsi in tara din strainatate?Multumesc anticipat celor care vor avea bunavointa de a-mi raspunde.
Va multumesc pentru raspuns dar am o nelamurire,de ce afirmati ca nu are discernamant,e de la sine inteles ca nu are discernamant,avand aceasta afectiune,sau cum?
va multumesc foarte mult stimate domn,experienta relatata este foarte folositoare sa vad ce pot face.